Zaleski był przekonany, że wygra w pierwszej turze. "Myślę, że torunianie wiedzą i potrafią docenić, jeżeli ktoś, kto został przez nich wskazany, ciężko pracuje dla nich. Potrafią zdecydowanie powiedzieć w pierwszej turze: my chcemy kogoś takiego. Sądzę, że torunianie niezbyt patrzą na wyborcze fajerwerki, ale na efekty pracy, konsekwencję, oddanie im, jak i miastu" - mówił.

Zaleski ma 58 lat, jest bezpartyjny. Jest absolwentem geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także podyplomowych studiów organizacji i zarządzana na Uniwersytecie Warszawskim.

W wyborach na prezydenta miasta w latach 2002 i 2006 startował jako kandydat swojego, niezależnego komitetu. Za pierwszym razem zwyciężył w drugiej turze z wynikiem 50,96 proc. poparcia, a za drugim - w pierwszej turze wynikiem 70,6 proc.

Zaleski w tegorocznych wyborach na prezydenta miasta startował z poparciem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który nie wystawił własnego kandydata.

Jako swój największy sukces w minionej kadencji Zaleski wskazuje doprowadzenie po sześciu latach starań do budowy drugiego mostu drogowego przez Wisłę. Pierwszą symboliczną łopatę na placu budowy, która będzie kosztować 750 milionów złotych, wbito 5 listopada.

Nieoczekiwaną porażką okazała się walka miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Toruń, który zgłosił się do konkursu jako pierwsze miasto, po trzech latach przygotowań nie przeszedł nawet do drugiego etapu konkursu.

Wśród planów na nową kadencję Zaleski akcentuje konieczność kontynuowania rozpoczętych już w mieście inwestycji, m.in. połączenia dzielnic z węzłem autostradowym. Deklaruje podjęcie szerszych działań na rzecz usprawnienia komunikacji przez przebudowę dróg, skrzyżowań, parkingów, a także wprowadzenie systemów zarządzania ruchem opartych na nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych. Obiecuje również znaczne zwiększenie liczby przedszkoli.

Zaleski, zanim w 2002 r. po raz pierwszy został prezydentem Torunia, przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu, a wcześniej m.in. zastępcą dyrektora toruńskiego Teatru "Baj Pomorski" i kierownikiem klubu pracowniczego Polskich Kolei Państwowych.

W latach 1994-92 był radnym klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej; zasiadał w komisjach gospodarki komunalnej oraz polityki przestrzennej i ochrony środowiska.

Zaleski jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci - córkę i syna, a także wnuczkę.