W poprzednich wyborach jako kandydat Lewicy i Demokratów objął urząd po dogrywce z kandydatką PO Bożenną Bukiewicz. Tym razem Kubicki pozostawił daleko w tyle rywali. Druga w tych wyborach wicemarszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak z PO zdobyła 18,45 proc. głosów, a poseł Jerzy Materna z PiS - 13,21 proc.

Janusz Kubicki urodził się 31 grudnia 1969 r. w Szprotawie. Jest absolwentem zarządzania i marketingu w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski).

Zawodowo związany był m.in. z Agorą, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze, kampanią piwowarską i lubuską wytwórnią wódek "Polmos". Pracował także jako dyrektor polikliniki w Zielonej Górze.

Do swoich największych osiągnięć Kubicki zalicza spadek bezrobocia, otwarcie Centrum Rekreacyjno-Sportowego z halą widowiskową i aquaparkiem oraz prace nad stworzeniem parku przemysłowo-technologicznego, który ma być kołem zamachowym gospodarczego rozwoju miasta.

Reklama

Za jego kadencji wyremontowano wiele ulic, deptak, powstały kolejne mieszkania społeczne. Prezydent szacuje, że udało się mu zrealizować ponad 70 inwestycji.

Janusz Kubicki nie ograniczał się jednak tylko do nich. Postawił także na promocję miasta. W ostatnim czasie Zielona Góra była widoczna w kraju za sprawą dużych imprez kulturalnych i rozrywkowych.

Swoje oblicze na plus zmieniło "Winobranie", przy wsparciu miasta reaktywowano festiwal piosenki rosyjskiej - dawniej radzieckiej.

Minione cztery lata to także pasmo sukcesów zielonogórskiego sportu. Żużlowcy miejscowego Falubazu w 2009 r. zdobyli mistrzostwo Polski, trwa modernizacja ich stadionu. Koszykarze miejscowego Zastalu po latach wrócili do ekstraklasy, w której spisują się znakomicie. Ich mecze w nowej hali przyciągają tysiące kibiców.

Za najważniejsze punkty swojego programu na nową kadencję Kubicki uznaje zagospodarowanie 200 ha parku przemysłowo-technologicznego oraz poszerzenie granic miasta w celu stworzenia aglomeracji zielonogórskiej. W jego opinii to warunek rozwoju miasta i regionu.

Prezydent zapowiedział również kontynuację inwestycji drogowych i innych ważnych przedsięwzięć dla mieszkańców.

Ambicją Kubickiego jest zwiększenie liczby mieszkańców miasta. W jego opinii Zielona Góra to zielone miasto, bardzo przyjazne i otwarte. Podkreśla, że to dobre miejsce do życia, a przy tym oferuje wysoki poziom edukacji, gdyż jest miastem uniwersyteckim.

Janusz Kubicki jest żonaty, ma dwóch synów: Wojciecha i Piotra. Mieszka w niedużym domku szeregowym w Zielonej Górze. Uważa siebie za pracoholika, jeśli jednak znajdzie chwilę wolnego czasu to uprawia sport - lubi grać w tenisa ziemnego i jeździć na nartach.