W ramach piątkowej operacji otwartego rynku bank centralny zaoferował 7-dniowe bony pieniężne o wartości 93 mld PLN. Skala operacji była zdecydowanie wyższa od naszych oczekiwań. Banki komercyjne zgłosiły popyt w wysokości 91,7 mld PLN.

Oznacza to, że z systemu bankowego odpłynęły środki w wysokości 3,1 mld PLN. W naszej ocenie w tym tygodniu na rynku pieniężnym obserwować powinniśmy brak nadpłynności. Oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N, biorąc pod uwagę sytuację z ostatnich dwóch tygodni, może oscylować w okolicach 3,25%. Rynek pieniężny dyskontuje nawet spadek kwotowań bliżej 3,00% (na podobnym poziomie kończyła się piątkowa sesja).

W ostatnich dniach w przypadku dłuższych depozytów niż 1M obserwować można było niewielką tendencją do wzrostu oprocentowania (w zeszłym tygodniu krzywa WIBOR podniosła się o około 1-3 pb). Jeśli, co jest prawdopodobne, dojdzie do podwyżki stóp procentowych o 25 pb podczas marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (1-2.03), wówczas stawki WIBOR w sektorach powyżej 1M mogą znacząco wzrosnąć, o około 10 pb.

Na rynku pieniężnym strefy euro mamy do czynienia z ciekawą sytuacją. Po rozliczeniu wtorkowych operacji EBC, w środę z sektora bankowego odpłynęły środki w wysokości prawie 20 mld EUR. Widać zatem, że instytucje finansowe systematycznie zmniejszają swój popyt na finansowanie EBC, co jest pozytywnym sygnałem powracającej normalizacji. Ze względu na wysoki poziom skumulowanej nadwyżki rezerwy obowiązkowej obserwować można było jednocześnie spadek stawki dla depozytów O/N (EUR). Warto jednak zwrócić uwagę, że najwyraźniej część instytucji napotkało na trudności z pozyskaniem finansowania, ponieważ wartość dziennego wykorzystania kredytu lombardowego wzrosła w okresie od środy do piątku do poziomu średnio 15 mld EUR (tak wysokie pożyczki były wykorzystane w 2009 r.). Naszym zdaniem może to być sygnał, że normalizacja sytuacji systemu finansowego nie zachodzi równomiernie, a część instytucji w dalszym ciągu zmaga się z poważnymi trudnościami w pozyskiwaniu finansowaniu (kolejnym takim przykładem może być bank centralny Irlandii, który został zmuszony do nadzwyczajnego zasilenia lokalnego systemu finansowego kwotą blisko 50 mld EUR). Na rynku mówi się, że z kredytu lombardowego skorzystały dwa banki irlandzkie, inne źródła wskazują jednak, że była to instytucja portugalska.

W najbliższą środę zapadają bony skarbowe o wartości 1 mld PLN. Z drugiej jednak strony Ministerstwo Finansów podczas poniedziałkowej aukcji zaoferuje 49-tyg bony skarbowe za 1,5-2,0 mld PLN (rozliczenie tego samego dnia). Spodziewamy się, że średnia rentowność będzie zbliżona do 4,45% (wzrost o prawie 10 pb w relacji do ostatnich aukcji, efekt publikacji danych nt. styczniowej inflacji). Na rynku pierwotnym w lutym nie zostaną już zorganizowane aukcje obligacji skarbowych (nie będzie również wykupu emisji lub wypłaty odsetek od obligacji skarbowych).

W zeszłym tygodniu po publikacji zaskakująco wysokich danych nt. styczniowej inflacji krzywa dochodowości dla SPW oraz kontraktów IRS wzrosła w sektorze 2-letnim o 11-12 pb, a w 5-letnim o 5 pb. Krzywa natomiast w dłuższych terminach pozostawała stabilna. Na koniec tego tygodnia spodziewamy się utrzymania rentowności: dla obligacji OK0113 na poziomie 5,10%, PS0416 w okolicach 5,85% i DS1020 na poziomie 6,25%. Podtrzymujemy zdanie, że mamy do czynienia z przereagowaniem rynku, ale ze względu na narastającą presję inflacyjną, a także ryzyko podwyżek stóp procentowych, na ewentualne spadki rentowności trzeba będzie nieco dłużej poczekać. Naszym zdaniem do marcowego posiedzenia RPP na rynku stopy procentowej nastroje nie ulegną istotniejszej zmianie i spodziewać się można stabilizacji notowań.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.