Trudno znaleźć drugiego bankowca, który byłby tak silnie utożsamiany z zarządzaną przez siebie instytucją. Nie bez powodu analitycy mówią, że Herbert Stepic mógłby bez mrugnięcia okiem powiedzieć: „Raiffeisen to ja”. To dzięki jego pomysłom ze średniego lokalnego banku stał się potężną grupą finansową.

Międzynarodowe kontakty

Zanim zaczął pracować w finansach, skończył ekonomię na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1973 r. obronił tam pracę doktorską. Z uczelni trafił do prywatnego biznesu. Po krótkim epizodzie w firmie niezwiązanej z sektorem finansowym dołączył do Genossenschaftliche Zentralbank, który później przekształcił sie w Raiffeisen Zentralbank Oesterreich (RZB). Pracował w departamencie obrotu walutami, zajmował się również promocją eksportu w regionie. Następnie został prezesem spółki zależnej GZB, która zajmowała się obsługą handlu w Europie Środkowo-Wschodniej. Pod koniec lat 70. Stepic został dyrektorem odpowiedzialnym za tworzenie sieci banków – korespondentów GZB.

>>> Czytaj też: Koszty integracji Raiffeisen Bank Polska i Polbanku sięgną 90 mln euro

Reklama
Międzynarodowe doświadczenie i liczne kontakty sprawiły, że to Stepic wprowadził Raiffeisena na drogę ekspansji w Europie Środkowej i Wschodniej. Stał się za nią odpowiedzialny po wejściu do zarządu RZB w 1987 r. Szybki rozwój Grupy Raiffeisen spowodował w 2001 r. konieczność wydzielenia spółki, która zarządzałaby jej rozwojem w naszym regionie. Na czele Raiffeisen International stanął Stepic.
Raiffeisen obecny jest teraz w 17 państwach regionu, obsługuje prawie 15 mln klientów w sieci 3 tys. oddziałów. Pod względem aktywów, po UniCredit i Erste, Raiffeisen jest trzecim graczem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Mocny w Polsce

W jednym z wywiadów Stepic opowiadał, że pierwsze elementy strategii ekspansji zagranicznej przyszły mu do głowy w połowie lat 80. podczas urlopu w Alpach. Jeden z wieloletnich współpracowników Stepica mówi, że Austria była już na tyle konkurencyjnym rynkiem, że trudno było na nim rosnąć.
Po upadku muru berlińskiego Stepic postanowił, że jego bank będzie pomagał budować system wolnorynkowy w krajach, w których gospodarka zaczęła przechodzić transformację. W 1991 r. postanowił odpowiedzieć na zaproszenie Narodowego Banku Polskiego i założył bank w Polsce.
Od początku Raiffeisen specjalizował się w obsłudze firm. W 2000 r. zaczął działać w detalu, oferując rachunki osobiste i karty kredytowe zamożniejszym klientom indywidualnym. Fuzja z Polbankiem otwiera przed Raiffeisenem nowe perspektywy – dzięki niej będzie mógł wejść mocniej na rynek detaliczny, a do tego powalczyć o mikrofirmy. W Polsce dzięki transakcji z Polbankiem powstanie największa spółka w Raiffeisen International. Będzie to szósty gracz na naszym rynku pod względem aktywów i czwarty, biorąc pod uwagę sieć detaliczną i liczbę rachunków.
Całkiem możliwe, że fuzja z Polbankiem będzie przypieczętowaniem kariery zawodowej Herberta Stepica.