Popularność analizy technicznej wynika z kilku faktów. Przede wszystkim dzięki Internetowi mamy dostąp do analiz innych traderów oraz wielu materiałów edukacyjnych. Ponadto od inwestora wymagana jest mniejsza wiedza stricte ekonomiczna niż w przypadku analizy fundamentalnej. Za słuszność wskazań analizy technicznej przemawia wielkość wolumenu transakcji na rynku forex. W związku z tym, że rzadko która instytucja jest w stanie swoimi ruchami zmienić na dłużej kurs walut to inwestorzy mogą w większym stopniu polegać jedynie na danych historycznych i doszukiwać się reguł oraz harmoniczności w ruchach walut.

Wsparcia i opory

Często zdarza się tak, że cena danej waluty dochodzi do poziomu, którego nie może pokonać. Ilekroć do niego dochodzi to okazuje się, że ruch jest zbyt słaby aby go przebić. Jeśli mówimy o poziomie, który ogranicza spadki to nazywamy go poziomem wsparcia, a jeżeli ogranicza wzrosty to jest to poziom oporu. Im częściej dany poziom jest testowany tym trudniej będzie go w przyszłości przebić. Często też zdarza się tak, że pokonany poziom wsparcia staje się potem oporem i na odwrót.

Linia trendu

Reklama

Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi analizy technicznej, będące składową większości formacji. By wyznaczyć linie trendu łączymy dwa wierzchołki wykresu. Linia trendu wzrostowego powstaje, kiedy polaczy się ze sobą coraz wyższe dołki, a linia trendu spadkowego natomiast wynika z polaczenia coraz to niższych w czasie szczytów. Linie trendu maja wiele zastosowań w analizie technicznej, są często używane jako komponenty bardziej zaawansowanych formacji technicznych włączając w to np. kanały i kliny.

Z analizą techniczną wiąże się kilka teorii, najbardziej znane to teoria fal Elliota i teoria Dowa, inwestorzy często korzystają też ze zniesień Fibonacciego. Analitycy techniczni posługują się również szeregiem wskaźników, takich jak choćby średnie kroczące, wstęgi Boilingera, RSI, MACD i wiele innych. Ich wybór zależy od preferencji własnych tradera oraz strategii, którą będzie się posługiwał. Warto też zaznaczyć, że analiza techniczna jest mocno subiektywną techniką.

ikona lupy />
W miejscu oznaczonym strzałkami wytyczono linie trendu, po czym można było zaobserwować dwukrotne odbicie się od niej kursu EUR/USD. / Forsal.pl