Socjalista Papandreu zwrócił się o wotum zaufania po ogłoszeniu na początku tygodnia planów zorganizowania referendum w sprawie nowego międzynarodowego pakietu ratunkowego dla Grecji. Ostatecznie Ateny wycofały się z planów plebiscytu, ale zapowiedź zdążyła wywołać zamieszanie na rynkach finansowych i wywołać irytację europejskich przywódców.

>>> czytaj też: Premier Papandreu uzyskał wotum zaufania dla swojego rządu

Rezultat piątkowego głosowania nad wotum zaufania nie był przesądzony, ponieważ nawet deputowani z partii Papandreu PASOK zagrozili, że będą przeciwko. Wcześniej część z nich wzywała premiera do ustąpienia, sprzeciwiając się kontrowersyjnemu planowi referendum w sprawie pakietu ratunkowego.

Ogłaszając referendum Papandreu chciał uzyskać wsparcie narodu, ponieważ międzynarodowa pomoc finansowa wiąże się z kolejnymi radykalnymi - i niepopularnymi - posunięciami oszczędnościowymi. Jednak w razie negatywnego wyniku referendum państwu groziłoby bankructwo.

Reklama

Papandreu nie po raz pierwszy grał w takiego pokera. Proponował już opozycji utworzenie wielkiej koalicji i wyrażał nawet gotowość ustąpienia, gdyby było to konieczne. Potem się z tego wycofał i postanowił samodzielnie szukać wyjścia z kryzysu. To wyboista droga.

Ale Papandreu jest wytrwały, nie tylko w polityce. Dużo jeździ na rowerze, wiosłuje, zachowuje szczupłą sylwetkę. Jest zdeklarowanym przeciwnikiem palenia i trudno go wyprowadzić z równowagi. Ostatnio mimo wielkiego oporu społeczeństwa przeforsował drakoński program oszczędnościowy, aby wyprowadzić swój zadłużony kraj na prostą.

Papandreu, którego PASOK zwyciężył w wyborach w 2009 roku, ma wielkich przodków. Jego dziadek, także Jeorjos, i jego ojciec Andreas byli premierami Grecji. On sam przez wiele lat mieszkał w USA i w Szwecji, jego grecki nie zawsze jest bezbłędny. Nie jest to jednak powodem, dla którego jego naród i jego sojusznicy ostatnio często go nie rozumieją.

Papandreu ma i polskie korzenie. Jego prapradziadkiem był wybitny polski inżynier Zygmunt Mineyko (1840-1925), który w Grecji pod panowaniem tureckim w latach 70. XIX wieku jako naczelny inżynier wilajetu Epiru i Tessalii prowadził prace związane z budową dróg i mostów. Mineyko - powstaniec, zesłaniec i uciekinier, syn powstańca, utrzymywał bliskie stosunki z grecką ludnością, nie ukrywając sympatii dla jej aspiracji wyzwoleńczych. Podczas wojen bałkańskich (1912-13) stał na czele greckich służb kartograficznych.

Papandreu urodził się w Saint Paul w amerykańskim stanie Minnesota. Jego ojciec Andreas wykładał na tamtejszym uniwersytecie. Dzieciństwo spędził w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Kształcił się w Toronto, później w Amherst College w Massachusetts, na Uniwersytecie Sztokholmskim, w London School of Economics i na Uniwersytecie Harvarda. Zna angielski, szwedzki, francuski i hiszpański.

Do Grecji wrócił w 1974 r., gdy w kraju tym przywrócono demokrację. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu w 1981 roku. W swej karierze był m.in. ministrem edukacji i spraw religijnych oraz wiceministrem i ministrem spraw zagranicznych. Na czele PASOK stanął w 2004 roku.