Co ciekawe, obserwujemy w ostatnich dniach lekkie ograniczenie bieżącej płynności systemu finansowego i jednoczesny nieznaczny spadek oprocentowania depozytów O/N. W piątek odbędzie się operacja otwartego rynku – spodziewamy się, że NBP zaoferuje 7-dniowe bony pieniężne o wartości 92 mld PLN. Dla porównania tydzień wcześniej było to 94 mld PLN. Warto zwrócić uwagę, że po decyzji Ministerstwa Finansów o wymianie środków walutowych na rynku międzybankowym przez BGK nie tylko zahamowany został trend wzrostowy w zakresie zwiększających się emisji bonów pieniężnych, ale obserwujemy też naturalną tendencję do lekkiego spadku nadpłynności sektora bankowego (w tym kierunku oddziałują też interwencje walutowe NBP mające na celu osłabienie deprecjacji złotego).

Na rynku stopy procentowej w czwartek utrzymywała się tendencja do wzrostu rentowności, co wiązało się głównie z pogarszającą się sytuacją na rynku europejskim. Krzywa dla SPW podniosła się o 1-2 pb, natomiast dla kontraktów IRS o 1-3 pb.

Nastroje w Europie pogorszyła czwartkowa aukcja obligacji Hiszpanii. Mimo ciągłego wsparcia ze strony EBC, skupującego interwencyjnie SPW na rynku wtórnym, uplasowane zostały obligacje (o terminie zapadalności w listopadzie 2022 r.) o wartości 3,6 mld EUR. Przy ofercie na poziomie 3,0-4,0 mld EUR popyt wyniósł 5,50 mld EUR. Najbardziej niepokoi jednak rentowność: średnia ustalona została na 6,975%, a maksymalna na 7,088%.

W czwartek premier Donald Tusk ogłosił skład rządu. Informacja była neutralna dla rynku. Pozytywny wpływ na notowania może mieć piątkowe expose, podczas którego premier (jak nieoficjalnie podają media) zapowie bardziej zdecydowane działania mające na celu równoważenie finansów sektora publicznego. Mówi się m.in. o likwidacji ulg podatkowych, becikowego, wzroście podatków i reformie KRUS.

Podstawowym czynnikiem determinującym zmiany notowań pozostaną naszym zdaniem nastroje na globalnym rynku finansowym. Podtrzymujemy zdanie, że jest szansa na poprawę sytuacji, gdyby nowy premier rządu Włoch, posiadający odpowiednie kompetencje, odbudował zaufanie rynku. Póki co, w Europie obserwować można kontynuację negatywnych tendencji.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.