"Przypomnijmy, że dobre pierwsze półrocze oraz rosnące wykorzystanie mocy wytwórczych mogło być przyczyną pewnego ożywienia inwestycyjnego w sektorze prywatnym, co wraz z postępującą realizacją inwestycji publicznych przyczyniło się do wzrostu dynamiki nakładów brutto na środki trwałe w trzecim kwartale. Mając jednak na uwadze silne pogorszenie perspektyw gospodarczych, trudno oczekiwać, aby wzrost aktywności inwestycyjnej został podtrzymany w kolejnych kwartałach.

Spodziewamy się, że w 2012 r. dynamika inwestycji wyraźnie obniży się względem odnotowanej w 2011 r., choć istotnym elementem wzrostu gospodarczego pozostaną inwestycje sektora publicznego, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Trudno o optymizm również w prognozowaniu wzrostu konsumpcji prywatnej. Spodziewane pogorszenie sytuacji na rynku pracy niewątpliwie przyczyni się do ograniczenia wydatków konsumpcyjnych.

Uważamy, że ważnym elementem wzrostu w kolejnych kwartałach będzie rosnący wkład do PKB ze strony eksportu netto, wynikający ze wzrostu konkurencyjności polskich eksporterów wskutek osłabienia złotego oraz malejącego popytu wewnętrznego. Wyraźną poprawę wpływu eksportu netto na dynamikę PKB widzimy już w danych za trzeci kwartał br.

Oceniamy, że tempo wzrostu gospodarczego w 2012 r. wyniesie 3,1 proc. rdr, przy malejącej dynamice popytu krajowego oraz możliwej dalszej poprawie wpływu eksportu netto na wzrost gospodarczy".

Reklama