W dół poleciały długoterminowe ratingi BNP Paribas i Credit Agricole - do poziomu Aa3. Jest to czwarty najwyższy poziom inwestycyjny. Rating Societe Generale spadł do poziomu A1, piątego najwyższego. Moody’s obcięła także szacunki siły finansowej trzech banków. Jednocześnie agencja podkreślała, że banki mogą otrzymać finansową pomoc rządową, jeśli zajdzie taka potrzeba.

„Płynność i warunki finansowania pogorszyły się znacząco”, napisała Moody’s w komunikacie. Prawdopodobieństwo, że banki będą musiały zmierzyć się z dalszą presją finansową wzrosło równocześnie z pogłębiającym się kryzysem zadłużenia w strefie euro.

>>> czytaj też: Nasz rating kredytowy w ciągu roku może pójść w górę

Zła sytuacja w bankach naraża również Francję na utratę najwyższego możliwego ratingu AAA. Standard & Poor’s ostrzegła w tym tygodniu, że perspektywa dla Francji jest negatywna.

Francuskie banki były zmuszone do zaciągnięcia pożyczki z Europejskiego Banku Centralnego, ponieważ ich dostęp do rynku finansowego w USA „wysechł” na fali obaw o ich udział w długu krajów unijnych.

„Stres wynika z zamknięcia się kurków z dolarami, które pokrywają część potrzeb bankowych”, powiedział Francois Chaulet z Montsegur Finance, funduszu, który ma udziały w trzech bankach.