Dwa równorzędne drugie miejsca zajęły dwie inne należące do Kompanii kopalnie: Zakład Górniczy "Piekary" oraz kopalnia "Bolesław Śmiały" w Łaziskach. Trzecie miejsca zajęły kopalnia Katowickiego Holdingu Węglowego "Kazimierz Juliusz" w Sosnowcu oraz prywatny zakład górniczy "Siltech" w Zabrzu.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w czwartek wieczorem w Krakowie, podczas gali organizowanej przez Szkołę Eksploatacji Podziemnej. Szkoła jest też jednym z organizatorów konkursu, obok Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) i Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego.

Głównym kryterium wyłaniania laureatów konkursu "Bezpieczna kopalnia" jest brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach. Kolejnymi czynnikami są: liczba wypadków lekkich w poprzednim roku, liczba kolejnych dni bez wypadku, liczba załogi ogółem, w tym pod ziemią oraz wielkość wydobycia w tysiącach ton na dobę.

"Bezpieczeństwo w pracy nie jest kwestią szczęśliwego zbiegu okoliczności. Składa się na nie dobre zarządzanie i organizacja pracy oraz przestrzeganie przepisów przez wszystkich pracowników. Górnicy wiedzą, że wskaźniki bezpieczeństwa zależą w pewnej mierze także od warunków geologicznych, jakości maszyn i urządzeń oraz zwykłego porządku" - skomentował w komunikacie WUG tegoroczne wyniki konkursu prezes Urzędu Piotr Litwa.

Reklama

Litwa podkreślił, że troska o bezpieczeństwo jest przede wszystkim nakazem moralnym. Z drugiej strony bezpieczeństwo pracy przekłada się też na wyniki finansowe. "Kto jeszcze tego nie zauważył, przekona się, gdy kopalnie zaczną płacić wyższe składki na ubezpieczenie wypadkowe. Prawdopodobnie nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 kwietnia" - przypomniał prezes WUG.

Za 2011 r. kapituła konkursu już po raz ósmy nie przyznała wyróżnień w kategorii "kopalnie rud miedzi". We wszystkich trzech zakładach miedziowych w ub. roku zdarzyły się wypadki śmiertelne.

Podczas wieczornej gali Szkoły Eksploatacji Podziemnej przyznane zostaną również statuetki konkursu "Górniczy Sukces Roku" w kategoriach: osobowość, innowacyjność i ekologia. Nagrody przyznano prezesowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosławowi Zagórowskiemu (osobowość), Grupie Famur i Grupie Kopex (innowacyjność) oraz Kompanii Węglowej (ekologia). Dwa wyróżnienia w kategorii innowacyjność trafią do Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG i spółki Elektrometal.