Organizacja pożytku publicznego, która chce otrzymać od podatników środki z 1 proc. podatku należnego, musi na 30 listopada roku podatkowego posiadać status organizacji pożytku publicznego oraz zostać wpisana do wykazu prowadzonego przez ministra pracy i polityki społecznej. Wykaz ten jest publikowany przez ministra w Biuletynie Informacji Publicznej www.mpips.gov.pl/BIP do 15 grudnia. Aby znaleźć się w wykazie, organizacje muszą dopełnić pewnych obowiązków sprawozdawczych względem ministra pracy. Wykaz organizacji opublikowany 15 grudnia zawiera nazwę, siedzibę oraz ich numery KRS. Jeśli organizacja zauważyła w wykazie błąd, mogła do 31 grudnia złożyć do MPiPS pisemne zastrzeżenie co do poprawności danych.
Numery kont bankowych organizacji pożytku publicznego właściwe do przekazania 1 proc. podatku, są zbierane przez urzędy skarbowe. Następnie za pośrednictwem Ministerstwa Finansów trafiają do MPiPS.
Reklama
W terminie do 15 stycznia minister pracy publikuje kolejny wykaz organizacji, który zawiera dostarczone przez ministra finansów numery rachunków bankowych zgłoszone przez organizacje w latach ubiegłych.
W przypadku, gdy numer taki jest błędny lub został zmieniony, albo organizacja wcześniej nie miała statusu pożytku publicznego i do tej pory go nie podawała, powinna zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby, w formie pisemnego oświadczenia, aktualny numer konta bankowego. Miała na to czas do 31 stycznia.
Kolejny wykaz, zawierający wskazane aktualizacje, publikowany jest przez ministra pracy i polityki społecznej na 15 lutego.
Jeśli organizacja zauważy w nim jakieś nieścisłości, do końca lutego powinna zgłosić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego pisemne zastrzeżenie co do poprawności numeru rachunku bankowego.
Ostateczna wersja wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku, publikowana jest w Biuletynie Informacji Publicznej MPiPS do 15 marca. W rozliczeniu za 2011 r. aktualna lista pojawi się zatem do 15 marca 2012 r.
Po tym terminie, pod rygorem utraty środków z tytułu 1 proc., organizacje pożytku publicznego nie mogą już zmieniać numerów rachunków bankowych, chyba że zmiana taka nastąpi z przyczyn od nich niezależnych (np. zmiana sytemu w banku).
Organizacja pożytku publicznego, która nie dokona zgłoszenia numeru rachunku bankowego lub go nie zaktualizuje, może ponieść dotkliwe konsekwencje. Naczelnik urzędu skarbowego odstąpi od przekazania 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeżeli organizacja nie podała lub nie zweryfikowała numeru rachunku bankowego lub podany numer rachunku bankowego zmieniła w terminach ustawowych.
Warto wiedzieć, że podatnik będący nierezydentem (osoba, która podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że w Polsce rozlicza się tylko z zarobków polskich), który opuszcza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie roku podatkowego i składa zeznanie podatkowe wraz z wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego, powinien dokonać wyboru organizacji pożytku publicznego z wykazu określonego za poprzedni rok podatkowy.