We wtorek inwestorzy na europejskich parkietach przerabiali podobny scenariusz, jak dzień wcześniej. Asekuracyjne otwarcie, trochę niepewności w trakcie pierwszej godziny handlu, odważniejsze wyjście indeksów w górę i czekanie na dane zza oceanu. Okazały się one niejednoznaczne, ale ich interpretacja była optymistyczna.
Początek handlu na warszawskim parkiecie nie przyniósł zmian indeksów w porównaniu z poniedziałkowym fixingiem. W trakcie pierwszej godziny podaż sondowała siłę byków, ale niewiele wskórała. Byki początkowo nie były skłonne do odważnych posunięć. Ruszyły się dopiero po publikacji lepszego niż się spodziewano wskaźnika nastrojów niemieckich inwestorów instytucjonalnych. Spodziewano się jego niewielkiego spadku, tymczasem wzrósł on z 22,3 do 23,4 punktu. Reakcją był wzrost indeksu naszych największych spółek o 0,6 proc., do 2265 punktów. Kolejne godziny przyniosły stabilizację WIG20 w okolicach tego poziomu.

Drugi impuls do kontynuacji zwyżki przyszedł wraz z kolejną porcją danych zza oceanu. Rozczarowała liczba rozpoczętych budów domów, spadając z 694 do 654 tys. Oczekiwano, że sięgnie ona 705 tys. Przyjemną niespodziankę sprawiła liczba wydanych zezwoleń na budowę. Zwiększyła się ona z 715 do 747 tys., osiągając poziom najwyższy od września 2008 r. W interpretacjach inwestorów przeważył optymizm związany ze spodziewaną poprawą sytuacji w przyszłości. Bardziej zaskakująca była reakcja na informację o tym, że w marcu produkcja przemysłowa nie zwiększyła się w porównaniu do lutego. Spodziewano się jej wzrostu o 0,3 proc. Mimo rozczarowania indeksy na naszym kontynencie poszły w górę. W Paryżu i Frankfurcie zwyżka sięgała 1,7 proc. WIG20 dotarł do 2276 punktu, zyskując 1,1 proc.
W pierwszych godzinach handlu w Warszawie sytuacja w gronie największych spółek była niezbyt zróżnicowana. Wyróżniały się zwyżkujące o prawie 1.5 proc. akcje Boryszewa. W ciągu dnia skala zwyżki zwiększyła się do 4 proc. Szybko znalazły one konkurentów do miana liderów. Były nimi walory spółek paliwowych. Po południu papiery Lotosu zyskiwały ponad 5 proc., a akcje PKN Orlen szły w górę o prawie 4 proc. Po ponad 2 proc. rosły walory JSW i KGHM. Poniedziałkowy skok o prawie 8 proc. korygowały papiery GTC, zniżkując o niemal 2 proc.

W pierwszych minutach handlu na Wall Street indeksy rosły po 0,2-0,3 proc. Skala zwyżki szybko jednak zwiększyła się do ponad 1 proc. To dodatkowo wsparło wzrost na głównych parkietach europejskich. CAC40 zyskiwał 2,5 proc., a DAX ponad 2 proc.

Nasze indeksy z tej poprawy nastrojów skorzystały w niewielkim stopniu. WIG20 zakończył dzień zwyżką o 0,88 proc., WIG wzrósł o 0,66 proc., mWIG40 o 0,17 proc., a sWIG80 o 0,23 proc. Obroty wyniosły 625 mln zł.