W forum weźmie udział 300 firm z Polski, 150 z regionu i 300 chińskich biznesmenów. Ale pierwsze porozumienia zawarła już wczoraj rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu. Chodzi o list intencyjny z Bank of China i memorandum inwestycyjne z Guangxi LiuGong Machinery. Kilka tygodni temu LiuGong za 0,25 mld zł przejął część Huty Stalowa Wola produkującej maszyny budowlane. A w przyszłości na terenach zarządzanej przez ARP Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan w Stalowej Woli Chińczycy wybudują centrum rozwojowo-konstrukcyjne i bazę produkcyjną maszyn budowlanych. ARP ma też wspierać LiuGong w Polsce, a firma agencję w Chinach. Wspólnie mają szukać partnerów inwestycyjnych i biznesowych.
ARP podpisała też list intencyjny z Bank of China, który właśnie rozpoczyna działalność w Polsce. ARP i BoC chcą wspierać współpracę między przedsiębiorstwami z obu krajów i wspierać inwestorów w kupowaniu prywatyzowanych przedsiębiorstw. – Zainteresowanie inwestycjami w Polsce jest ogromne, a z prognoz wynika, że ich liczba w Polsce będzie szybko wzrastać– mówi Wenbo Hou, dyrektor generalny oddziału BoC w Polsce.
– Dzięki kooperacji z tak dużym bankiem relacje gospodarcze z firmami z Chin zyskają nowy wymiar – dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes ARP. Gdy w kwietniu był w Chinach, podpisał deklarację o współpracy gospodarczej z prowincją Hubei i pozyskał deklarację zakupu większościowego pakietu ARP w Fabryce Łożysk Tocznych Kraśnik przez Tri-Ring Group Corporation. Po raz pierwszy od 1989 r. premier Chin przyjechał do Polski.
Reklama