Na kontynuacje ruchu na złotym przyjdzie nam poczekać, aż do startu sesji w Londynie, która zwiększy aktywność rynku i pozwoli realnie ocenić reakcję rynku na wczorajsze ogłoszenie QE3 przez FED. Polska waluta wyceniana jest obecnie przez rynek następująco: 4,066 PLN za euro, 3,122 PLN wobec dolara amerykańskiego 3,339 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,9% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Wczorajsza decyzja Bena Bernanke o ogłoszeniu trzeciej rundy luzowania ilościowego skutecznie przyczyniła się do spadku notowań amerykańskiego dolara na rynku, co zwyczajowo przyniosło wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Dynamiczny impuls wzrostowy zaobserwować można było na większości par emerging markets, w tym na złotym. Inwestorzy zaczęli gwałtowanie kupować złotego licząc, iż rynkowa euforia po QE3 doprowadzi do szybkiego testu 4,00 EUR/PLN w najbliższych tygodniach.

Szef FED zaprezentował program o, którym spekulowało się już w ciągu ostatnich tygodni. Suma zakupów MBS w ciągu miesiąca przez FED wyniesie 40 mld $ co razem z trwającą Operation Twist daje wartość 85 mld $ na miesiąc. Zgodnie z oczekiwaniami ogłoszony program będzie open-ended, a więc bezterminowy, co odróżnia go od poprzednich operacji ilościowych. Ponadto Rezerwa Federalna zdecydowała się na zapowiedz utrzymania aktualnych rekordowo niskich stóp (0-0,25%), aż do 2015r.

Wczorajszymi działaniami FED spełnił rynkowe oczekiwania jakie wyklarowały się po ogłoszeniu OMT przez EBC. Rezerwa Federalna zaoferowała rynkom krótkoterminową pomoc w postaci QE3 (odnosząc się jednak jedynie do MBS, co przyczyniło się do spadku cen amerykańskich obligacji skarbowych) oraz stabilne perspektywy długoterminowe dla dalszej polityki monetarnej. W przypadku drugiego zagadnienia warto jednak pamiętać, iż kadencja Bena Bernanke kończy się w 2013r. Dlatego kluczowym dla utrzymania tych założeń będą listopadowe wybory prezydenckie ponieważ Mitt Romney jawnie deklaruje sprzeciw wobec aktualnie prowadzonej polityki monetarnej zaznaczając, iż jeżeli wygra wybory Ben Bernanke nie będzie szefem FED.

Reklama

W takim razie czego można spodziewać się po złotym? Polska waluta najprawdopodobniej będzie kontynuowała trend aprecjacyjny wspierany euforycznymi nastrojami na szerokim rynku. Krajowe czynniki w postaci oczekiwanego spowolnienia i rozpoczęcia cyklu obniżania stóp procentowych w Polsce zejdą na dalszy plan, a dla złotego jako waluty inwestycyjnej będzie liczyła się realizacja dwóch potężnych programów zaprezentowanych przez EBC (OMT) oraz FED (QE3). Z technicznego punktu widzenia pierwszą istotną barierą dla dalszego umocnienia złotego powinno być 4,05 EUR/PLN, którego przekroczenie otworzyłoby drogę do testu pełnego zakresu 4,00 EUR/PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.