Google rządzi na świecie

Google już czwarty raz z rzędu zajął pierwszą pozycję w opracowanym przez Universum zestawieniu najbardziej atrakcyjnych pracodawców na świecie w kategorii „biznes” i „inżynieria”. Ranking powstał na podstawie danych uzyskanych z badań preferencji zawodowych ponad 150 tys. studentów i młodych profesjonalistów z 12 największych państw świata.

„Gorączka Goggle’a wciąż trwa. Historie o kreatywnemu i bardzo luźnym środowisku pracy, międzynarodowej atmosferze, i przede wszystkim innowacyjnych produktach działają mocno na wyobraźnię studentów i młodych profesjonalistów. To jasny komunikat, że Google może zaoferować dużo więcej niż inne firmy.” – wyjaśnia Petter Nylander, prezes Universum.

Reklama

W kategorii biznes, na drugim miejscu rankingu, podobnie jak w 2011 r., znalazł się KPMG, a na trzecie awansował Procter & Gamble.

Wśród studentów uczelni technicznych drugim najbardziej pożądanym pracodawcą po Google jest IBM. Na trzeciej pozycji uplasował się Microsoft.

Polscy studenci mają swoje typy

Według badania przeprowadzonego wśród ponad 18 tys. polskich studentów z najlepszych krajowych uczelni, najlepszym pracodawcą w kategorii „biznes” w 2012 roku okazał się Ernst & Young. Na podium znalazły się także Google Poland oraz TVN SA.

Wśród firm z branży inżynieryjnej pierwsze miejsce zajęła Skanska Grupa, na drugim zadebiutował Volkswagen, a na trzecim znalazł się Budimex.

Czołówka najlepszych pracodawców w branży IT nie zmieniła się od zeszłego roku. Tytuł lidera obronił Google Poland, tuż za nim uplasował się Microsoft i IBM Polska.

Analiza preferencji polskich studentów wykazała, że przy wyborze pracodawcy kierują się oni przede wszystkim możliwością zdobycia dobrych referencji, które otworzą im drogę do dalszej kariery. Ważne są też perspektywy wysokich zarobków w przyszłości oraz profesjonalne szkolenia i rozwój zawodowy, które oferuje firma. Dla porównania, młodzi Amerykanie cenią w pracodawcach szacunek wobec pracowników, gwarancję stabilnej posady oraz kreatywne i dynamiczne środowisko pracy.

Branże najlepsze do pracy

Jak wynika z rankingu Universum, do łask studentów poszukujących pracy znów zaczynają powracać firmy motoryzacyjne, które w czasie kryzysu mocno straciły na atrakcyjności. W 2012 r. w branży „inżynieria”, aż 7 producentów aut (m.in. Volkswagen, BMW, Toyota) znalazło się w pierwszej 50 najlepszych pracodawców na świecie.

Młodzi ludzie widzą też potencjał w firmach z branży energetycznej. Koncern Shell podskoczył w światowym rankingu aż o 5 oczek. Zdaniem specjalistów, firmy z tego sektora mają wciąż opinię solidnych finansowo.

Jak co roku wysokie noty zbierają też firmy konsultingowe. Studenci wierzą, że koncerny takie jak McKinsey & Company czy The Boston Consulting Group gwarantują różnorodność zadań i szerokie możliwości rozwoju.

Zagraniczna kariera nie kusi Polaków

Jak wynika z badania Universum, większość studentów na świecie marzy o międzynarodowej karierze i chciałaby pracować w wielkich firmach, które nierzadko oferują możliwość pracy za granicą. Autorzy rankingu podkreślają jednak, że ten trend nie do końca jest zauważalny w Polsce. O zagranicznych podróżach i pracy poza granicami kraju marzy tylko co piąty student kierunków biznesowych i 15 proc. przyszłych inżynierów.

„Dla pokolenia Y interakcje, głównie za pośrednictwem social mediów, z kolegami z całego świata są na porządku dziennym. Ta perspektywa daje im możliwości wyjazdów i pracy za granicą. W Polsce, wciąż mamy ważniejsze problemy na rynku pracy niż zastanawianie się nad opcją kariery międzynarodowej, ale to się cały czas zmienia, a możliwości są ogromne” – wyjaśnia Sebstian Dyla z Universum.

ikona lupy />
Najlepsi pracodawcy na świecie - biznes / Forsal.pl
ikona lupy />
Najlepsi pracodawcy na świecie - inżynieria / Forsal.pl
ikona lupy />
Najlepsi pracodawcy w Polsce - biznes / Forsal.pl
ikona lupy />
Najlepsi pracodawcy w Polsce - inżynieria / Forsal.pl
ikona lupy />
Najlepsi pracodawcy w Polsce - IT / Forsal.pl
ikona lupy />
Cele zawodowe Polska - Świat, źródło: Universum / Media