Do końca listopada obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 70 km/godz. - podała dyrekcja dróg krajowych w Olsztynie.

Jak poinformował PAP rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki, kierowcy podróżujący "siódemką" z Warszawy do Gdańska od czwartku mają do dyspozycji liczący 31,3 km odcinek Nidzica-Olsztynek w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Rzecznik wyjaśnił, że ze względu na trwające jeszcze prace porządkowe obowiązuje tam tymczasowa organizacja ruchu i ograniczenie prędkości do 70 km/godz. Procedury związane z uzyskaniem zezwolenia na użytkowanie nowej trasy mają potrwać do końca listopada.

Oddany do użytku odcinek między Nidzicą a Olsztynkiem to dwujezdniowa droga z dwoma pasami w jednym kierunku i możliwością rozbudowy do trzech pasów. Wjazd na nową trasę umożliwia pięć węzłów: Olsztynek-Wschód, Olsztynek-Zachód, Grunwald, Waplewo i Rączki. Zbudowano również 33 mosty, w tym dwa górne przejścia dla dzikich zwierząt, które znajdują się k. Witramowa i między Frąknowem a Waplewem.

Umowę na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S7 Olsztynek-Nidzica wraz z obwodnicą Olsztynka podpisano w maju 2009 r. Inwestycja kosztowała blisko 1,2 mld zł, z czego 1 mld zł to dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wcześniej w woj. warmińsko-mazurskim w standardzie drogi ekspresowej oddano odcinki Pasłęk-Miłomłyn (36,5 km) i Elbląg-Pasłęk (14 km) oraz obwodnicę Elbląga (4 km). Łącznie z nowym odcinkiem Olsztynek-Nidzica i obwodnicą Olsztynka przebudowano 86 km z liczącej 155 km dawnej drogi krajowej nr 7 w tym regionie.