Prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów o tematyce gospodarczej z prasy.

Puls Biznesu

 • Polska trzęsie światowym rynkiem porzeczek

Jest branża, w której od Polaków zależą światowe ceny. To czarna porzeczka, eksportowana w przetworzonej formie zagęszczonego soku lub mrożonych owoców - informuje Puls Biznesu. Nie ma problemu ze zbytem polskich owoców, ale jest ze statystyką - producenci, przetwórcy i GUS nie mogą się porozumieć ws. skali zbiorów. >>> Czytaj więcej

 • Tajemniczy klub 1000, czyli biznes pod specjalnym nadzorem

Znani ludzie biznesu są zaskoczeni i oburzeni tym, że prokuratura zbierała o nich informacje i umieściła ich nazwiska na tajemniczej „liście 1000” – pisze Puls Biznesu. Mowa o liście opublikowanej przez „Przegląd”, na której zamieszczono nazwiska osób, które specjalny zespół prokuratorsko-policyjny objął działaniami sprawdzającymi m.in. przy okazji badania nieprawidłowości przy prywatyzacjach. Lista powstała w 2006 r.

 • Przedsiębiorcy już nie marzą o unijnych dotacjach

Bezpośrednie wsparcie z unijnych pieniędzy trafia już tylko do 9 proc. firm, pozostałe na tym tracą. Jak wynika z badania PKPP Lewiatan, tylko 52 proc. ankietowanych małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że w przyszłości unijna pomoc powinna trafiać do firm w ramach bezzwrotnych dotacji.

 • Polski ekonomista drugi najlepszy na świecie

Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK, zajął drugie miejsce w rankingu najlepszych prognoz gospodarczych przygotowanym przez Bloomberg Markets. Lepsza od niego okazała się tylko para analityków z Dekabank Deutsche. W czołówce jest jeszcze dwóch Polaków – 8. miejsce zajął Piotr Kalisz z Citi Handlowego, a 12. – Monika Kurtek z banku Pocztowego.

Gazeta Wyborcza

 • Europa: Biedni dwudziestoletni

Dziś KE ogłasza projekt „gwarancji dla młodych” autorstwa komisarza László Andora
– informuje „Gazeta Wyborcza”. To zalecenie, by każdy obywatel Unii, którynie skończył jeszcze 25 lat, otrzymywał ofertę przyzwoitego zatrudnienia, szkolenia albo kształcenia w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub trafienia na bezrobocie. Bezrobocie wśród młodych Greków i Hiszpanów wynosi już ponad 55 proc., w Polsce 27,8 proc.

 • Zmowa na drodze

Prokuratura oskarża dziesięciu byłych i obecnych szefów firm budowlanych o zmowę przy przetargach drogowych – donosi „Gazeta Wyborcza”. W akcie oskarżenia zarzuca im utrudnianie przetargów publicznych na szkodę skarbu państwa - GDDKiA. Oskarżony jest również były dyrektor oddziału warszawskiego GDDKiA.

 • KNF zezwoliła na fuzję BZ WBK i Kredyt Banku

Pod skrzydłami hiszpańskiego Santandera powstanie trzecia największa grupa bankowa w Polsce – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Połączenie BZ wBK i Kredyt Banku obejmie ponad 3,5 mln klientów obu banków i będzie największą fuzją bankowa w Polsce od pięciu lat.

 • Śmieciowy bunt gmin

Związek Miast Polskich boi się ustawy śmieciowej. Prezydenci miast w nim skupieni nie chcą być obwiniani za podwyżki cen za wywóz odpadów. Wymyślili więc, że radni nie będą podejmowali uchwał ws. opłat - donosi "Gazeta Wyborcza". Wtedy będzie to musiał zrobić wojewoda, a wina za podwyżki spadnie na rząd - taki pomysł pojawił się na obradach władz Związku. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

 • Przedświąteczne zakupy w sieci już rekordowe

Mimo kryzysu w tym roku sezon świąteczny zapowiada się obiecująco dla branży handlowej w Internecie. Do świąt jeszcze trzy tygodnie, a zakupy w sieci już są rekordowe. Sklepy internetowe mają nawet o 50 proc. więcej zamówień a na Allegro co 2 sekundy sprzedaje się zabawka. „Dla Polaków ważne są nie tylko niskie ceny, ale też oszczędność czasu” – pisze „Rz”.

 • Zimna wojna „atomowa” w Czechach

Rosja i USA znów rywalizują na polu atomowym. Dwa kraje walczą o budowę elektrowni jądrowej w Czechach – a dokładnie w Temelinie. Przetargowi na rozbudowę siłowni towarzyszy silna presja polityczna. Czesi chcą dobudować tam dwa bloki energetyczne do istniejącej elektrowni do 2015 roku i postawić dodatkowy reaktor w elektrowni Dukovany. Celem inwestycji jest zwiększenie udziału energetyki atomowej w zaopatrzeniu kraju w prąd z ok. 33 do 55 proc.

 • Globalny rząd gospodarczy

Jeżeli nie powstanie instytucja, która będzie regulatorem światowej gospodarki, to system będzie ulegać postępującej degeneracji – twierdzi ekonomista Maciej Bałtowski. Od czasu zakończenia II wojny światowej gospodarka funkcjonuje w oparciu o keynesowskie zasady. Interwencja państwa jest nieodzowna w wolnej gospodarce, której słabości muszą być w jakiś sposób korygowane. Jeśli światowy regulator nie powstanie, to wszystkie gospodarki narodowe będą oddane na pastwę globalnych rynków i korporacji – pisze ekspert.

 • Fiskus coraz częściej wybiera e-kontrole

Według danych resortu finansów liczba e-kontroli podatkowych rośnie w tempie nawet o 100 proc. rocznie. Wciąż przeważają jednak te tradycyjne - informuje "Rz". >>> Czytaj więcej