Rzeczpospolita

  • Mobbing jest w Polsce bezkarny

Tylko 5 proc. pracowników występujących do sadu wygrywa z pracodawcami sprawy o mobbing. Dla polskiego wymiaru sprawiedliwości nie istnieje takie pojęcie. Jeden z ekspertów prawa pracy, z którymi rozmawiała „Rz”, uważa, że polskie przepisy są nieskuteczne w ściganiu pracodawców, którzy naruszają prawa podwładnych. Potrzebne jest nowe prawo.

  • Bitwa gigantów zbrojeniówki
Reklama

Dwa wiodące koncerny rywalizują o 20 mld zł na narodowy program pancerny. Są to: konsorcjum HSW (Huta Stalowa Wola) i WZM (Wojskowe Zakłady Mechaniczne) oraz Bumar. Armia chce wymienić kilkaset średnich czołgów i prawie tysiąc bojowych wozów piechoty „pamiętających jeszcze Układ Warszawski” – jak pisze „Rz”. Resort wymaga od firm innowacyjnych rozwiązań.

  • Koniec drogich kawalerek

W dużych miastach w zeszłym roku najbardziej staniały mieszkania jednopokojowe. W podobnej cenie można było kupić dwa pokoje, dlatego kupujący rezygnowali z kawalerek. Od początku 2012 roku ceny na rynku mieszkań wyraźnie stopniały – i te ofertowe i te transakcyjne. Preferencje Polaków wywarły duży wpływ na oferty. Mimo bessy, wzrosły ceny mieszkań dwupokojowych oraz trzy pokojowych, ponieważ popyt na nie był największy. Według „Rz” aby uzbierać na mieszkanie z dwoma pokojami trzeba przez 7-8 lat odkładać średnią pensję.

  • Rynek mieszkań w USA znów kwitnie

Sektor nieruchomości w USA ma za sobą przełomowy rok. Ceny domów przestały spadać, ruszyły inwestycje budowlane, a prognozy na 2013 rok są optymistyczne. Od momentu pęknięcia bańki nieruchomościowej, która wywoła kryzys gospodarczy na całym świecie, wskaźniki nie były tak dobre.

  • Specjalne strefy ekonomiczne będą się rozrastać

Rząd postawił na rozszerzanie granic SSE. Ma to przyciągnąć nowe firmy, które stworzą dodatkowe miejsca pracy. Brak nowych terenów inwestycyjnych to jeden z największych problemów stref. Ostatnio zapadły decyzje ws. przyłączenia gruntów do strefy wałbrzyskiej i legnickiej. Niedługo resort gospodarki ma podjąć decyzje w sprawie powiększenia strefy łódzkiej, mieleckiej i kostrzyńsko-słubickiej, a także pięciu kolejnych.

  • Bruksela zdecyduje o Polsce Wschodniej

Komisja Europejska zdecyduje czy UE dołoży się do największych inwestycji z programu „Rozwój Polski Wschodniej”. Do Brukseli trafiły wnioski o dofinansowanie największych projektów w tym regionie. Większość z nich dotyczy inwestycji drogowych.

Puls Biznesu

  • W Polsce jest 600 tys. wolnych miejsc pracy

Co trzeci bezrobotny w Polsce od ręki dostałby pracę, gdyby został odpowiednio przeszkolony – pisze Puls Biznesu. Jak wynika z badań Uniwersytetu Jagielońskiego, firmy zgłaszają braki budowlańców, inżynierów, wykwalifikowanych pracowników fizycznych, kierowców i techników.

  • Piwny przełom czy zwykły przypadek?

Ceny piwa wzrosły po raz pierwszy od dwóch spadkowych lat. W listopadzie 2012 cena litra złotego trunku podskoczyła do 5,15 zł. To nie musi być oznaczać jednak końca spadków cen. Droższy listopad mógł być efektem tego, że w okresie świątecznym kliencie częściej kupowali droższe marki i żywiołowo reagowali na nowości.

  • Ciężkie życie zakupowego patrioty

Polakom trudno rozstrzygnąć, które marki są zagraniczne, a które należą do polskich koncernów. To efekt m.in. wieloletnich przyzwyczajeń i przeprowadzanych po cichu zmian właścicielskich. Przykładowo, ponad 86 proc. badanych przez GfK Polnia osób, twierdzi, że produkujący ptasie mleczko Wedel, jest „zdecydowanie” lub „raczej” polską marką. Tymczasem firma, w ciągu ostatnich 20 lat zmieniała właściciela już 3 razy, teraz należy do japońsko-południowokoreańskiego Lotte.

  • Srebro lepsze od złota

W ubiegłym roku ceny srebra wzrosły o 3 pkt proc. więcej niż złoto. Zdaniem specjalistów, srebro w 2013 roku wciąż będzie przynosić większe zyski niż złoto, ponieważ będzie nadrabiać straty popytowe z ubiegłego roku. Cenę kruszcu dyktuje teraz przede wszystkim przemysł, choć rośnie również popyt inwestycyjny.

Gazeta Wyborcza

  • Grecka lista wstydu

Grecja wciąż nie radzi sobie z korupcją i oszustwami podatkowymi. Lista ponad 2 tys. bogatych osób trzymających blisko 2 mld dol. na szwajcarskich kontach kilka miesięcy temu wywołała w Grecji skandal obyczajowy. Teraz tzw. lista Lagarde może wywołać polityczne trzęsienie ziemi, bo w dziwny sposób zniknęło z niej dużo nazwisk – czytamy Gazecie Wyborczej.

  • Luksus kwitnie w kryzysie

W 2012 roku Polacy zarejestrowali 22 707 luksusowych aut klasy premium. To o 10 proc. więcej niż rok temu. Tymczasem sprzedaż aut popularnych spadła o 247,9 tys. sztuk rok do roku. Jak przyznaje szef Samara Wojciech Drzewiecki, to dowód na to, że zwiększa się rozwarstwienie społeczeństwa polskiego pod względem dochodów.