Szef Parlamentu Europejskiego krytykuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zdaniem Martina Schulza, Fundusz - nadzorujący oszczędnościowy program w Portugalii - powinien lepiej się zastanowić nad swoimi działaniami.

Przebywający z oficjalną wizytą w Lizbonie przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że przedstawiciele międzynarodowych instytucji powinni najpierw postarać się zrozumieć potrzeby krajów, które były zmuszone skorzystać z zagranicznej pomocy.

Schulz skomentował także najnowszy raport MFW, który zaleca Portugalii dalsze restrykcyjne cięcia, między innymi emerytur i wynagrodzeń, a także zmniejszenie zatrudnienia w sektorze publicznym. Według szefa PE, w dokumencie eksperci Funduszu przyznają, że wcześniejsze działania były błędne, a z drugiej strony - zdają się wracać do tych samych antykryzysowych rozwiązań.

Borykająca się z kryzysem Lizbona realizuje obecnie program drastycznych cięć i reform. Mimo konsekwentnie wprowadzanych oszczędności Portugalia wciąż nie wyszła z recesji, a galopujące bezrobocie i ubożenie społeczeństwa są bardzo niepokojące. Międzynarodowe instytucje, które nadzorują plan antykryzysowy, domagają się dalszych cięć.

>>> Polecamy: Oto jak MFW niszczy światową gospodarkę