"Komisja Europejska wydała decyzję o niezgłoszeniu sprzeciwu wobec zgłoszonej koncentracji w postaci przejęcia przez Spółkę kontroli nad spółką Zakłady Azotowe Puławy S.A. i stwierdzeniu jej zgodności ze wspólnym rynkiem, co oznacza bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji" - podano w komunikacie.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami ZA Tarnów.

Wydanie decyzji oznacza, że ZA Tarnów uzyskały uprawnienia do wykonywania prawa głosu z 14.032.026 akcji ZA Puławy reprezentujących 73,4% kapitału zakładowego ZA Puławy i upoważniających do wykonywania 73,4% głosów na walnym zgromadzeniu ZA Puławy nabytych w wyniku rozliczenia oferty akcji spółki serii D. W konsekwencji aktualnie łączny udział ZA Tarnów w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu ZA Puławy wynosi 83,7%.

Zarządy ZAT i ZAP zawarły umowę o konsolidacji, określającą zasady współpracy pomiędzy firmami w ramach konsolidacji po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego ZA Tarnów poprzez emisję akcji serii D skierowaną do akcjonariuszy ZA Puławy. Konsolidacja ma się odbyć w dwóch etapach. Umowa konsolidacyjna zastąpiła porozumienie z września określające zasady współpracy oraz prowadzenia negocjacji.

Reklama

We wrześniu 2012 r. walne zgromadzenie ZA Tarnów podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o max. 214,34 mln zł poprzez emisję do 42.867.293 akcji zwykłych na okaziciela serii D, o wartości nominalnej 5 zł każda do zaoferowania akcjonariuszom ZA Puławy.

Podstawowymi celami strategicznymi Grupy Azoty będą: notowanie akcji Azotów Tarnów w WIG20, dążenie do zapewnienia akcjonariuszom spółek z grupy kapitałowej jednego z najwyższych w branży zwrotu z powierzonego kapitału oraz utrzymanie trwałej pozycji jednego z liderów w zakresie produkcji nawozów w Europie i liczącego się gracza na świecie.