Zmiana ta jest konsekwencją wczorajszego podwyższenia perspektywy ratingu IDR Polski w walutach obcych oraz w walucie krajowej do pozytywnej ze stabilnej.

"Rating Banku Gospodarstwa Krajowego został zrównany z ratingiem dla Polski, którego właścicielem jest Skarb Państwa. Rating ten odzwierciedla także zobowiązanie państwa polskiego do zapewnienia bankowi płynności i stabilności finansowej" - napisano w komunikacie.

Głównym zadaniem banku jest wsparcie programów gospodarczych i rozwojowych realizowanych przez sektor rządowy i samorządowy. Bank ten odgrywa również dużą rolę w dostarczaniu usług finansowych Ministerstwu Finansów. Udział działań wyłącznie komercyjnych nie związanych z publiczną działalnością BGK jest niski i w przyszłości będzie malał.

Agencja podaje także, że rating BGK jest bardzo uzależniony od ratingu dla Polski i prawdopodobne jest, że będzie zmieniał się wraz z jego podwyższeniem lub obniżeniem o jeden poziom. Niemniej jednak, bardziej znaczące zmiany ratingów Polski niekoniecznie doprowadzą do podobnej reakcji ratingu dla banku. Według agencji, wraz z kolejnymi wzrostami ratingu dla Polski, rating BGK nie będzie rósł w tym samym tempie, głównie z powodu braku jednoznacznej gwarancji rządu pokrycia obligacji banku.

Reklama

Fitch Ratings podwyższył wczoraj perspektywę ratingu IDR Polski w walutach obcych oraz w walucie krajowej do pozytywnej ze stabilnej i podtrzymał te ratingi na poziomie odpowiednio: A- i A. Agencja podtrzymała też pułap ratingów Polski na poziomie AA- oraz krótkoterminowy rating IDR na poziomie F2.