Jak wynika z opublikowanego dziś raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce pozostają ostrożni co do deklaracji zatrudnienia w II kwartale 2013 r.

750 badanych polskich pracodawców, którzy byli badani przez agencję Manpower, deklaruje mieszane intencje w kwestii planów zatrudnienia w ciągu najbliższego kwartału.

Na pytanie „Jakie są przewidywania dotyczące całkowitego zatrudnienia firmy w Pani/ Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku kwietnia do końca czerwca 2013 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”, 11 proc. z badanych odpowiedziało, że w najbliższym kwartale planuje zwiększyć całkowite zatrudnienie w firmie. Jednak tyle samo badanych planuje zmniejszenie całkowitego zatrudnienia w II kw. 2013 roku. Natomiast aż 75 proc. pracodawców nie planuje żadnych zmian w tym okresie.

"Polscy pracodawcy są ostrożni, jeśli chodzi o plany zatrudnienia w II kwartale 2013 roku. Negatywne nastroje przedsiębiorców w innych krajach, a także obawy o dalsze rozprzestrzenianie się kryzysu finansowego w strefie euro, sprawiają, że przed osobami poszukującymi pracy rysuje się niezbyt optymistyczny scenariusz", mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Reklama

"Jednocześnie rośnie zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia, rozwiązania te ułatwiają dostosowanie się do panującej obecnie na rynku pracy niepewnej sytuacji. Spodziewamy się również, że utrzyma się panujące wysokie zapotrzebowanie na specjalistów. Pracodawcy nadal bowiem poszukują pracowników, którzy zapewnią rozwój ich przedsiębiorstwom. Być może sytuacja zacznie zmieniać się na lepsze po II kwartale. Jednak, na podstawie obserwacji rynku możemy ocenić, że poprawa nie nastąpi wcześniej, niż przed nastaniem IV kwartału” - dodaje Iwona Janas.

W ramach badania polskich pracodawców Polskę podzielono na 6 regionów (według podziału Eurostatu). Prognoza zatrudnienia w II kw. 2013 roku jest negatywna w czterech z 6 badanych regionów. Jedynie w regionie Południowo-Zachodnim prognoza jest pozytywna.

W ujęciu sektorowym natomiast aż w 5 z 10 badanych sektorów gospodarki planuje się zmniejszenie zatrudnienia. Najgorzej pod tym względem wypadły energetyka, gazownictwo, wodociągi (-14 proc.) oraz przemysł wydobywczy (-18 proc.).

Z kolei najlepsze perspektywy zatrudnienia w II kw. br. odnotowano w instytucjach sektora publicznego (+8 proc.) oraz w transporcie, logistyce i komunikacji (+8 proc.).

Ujęcie międzynarodowe

Badanie planów polskich pracodawców jest częścią szerszego badania pracodawców na świecie, które grupa Manpower prowadzi co każdy kwartał. W aktualnej edycji badania udział wzięło ponad 66 tys. pracodawców z 42 krajów.

Z badania wynika, że aktualne nastroje polskich pracodawców są najgorsze od 5 lat. W większości krajów Europy Wschodniej prognozy zatrudnienia uległy poprawie.

Jak wypadły kraje, które są w czołówce celów emigracji zarobkowej Polaków?

„Prognoza netto zatrudnienia dla Niemiec wciąż utrzymuje się powyżej zera, pomimo kwartalnych i rocznych spadków w większości regionów oraz sektorów gospodarki. Pracodawcy spodziewają się jednak utrzymania tempa zatrudnienia w sektorze finanse/ usługi dla biznesu, natomiast w sektorach budownictwo oraz energetyka/ gazownictwo/ wodociągi prognozy na nadchodzące miesiące są nieznacznie pozytywne” – czytamy w raporcie.

Z kolei jeśli chodzi o Wielką Brytanię, na podstawie deklaracji pracodawców ustalono najwyższą od 5 lat prognozę zatrudnienia. Z badania wynika, że największe szanse stoją przed osobami szukającymi pracy w sektorze finanse i usługi dla biznesu oraz w sektorze transport, logistyka oraz komunikacja. Znacznie gorsze perspektywy zatrudnienia w Wielkiej Brytanii mają natomiast osoby poszukujące pracy w budownictwie.

Najlepsze prognozy zatrudnienia w nadchodzącym kwartale spośród badanych krajów odnotowano w Turcji. Prawie 40 proc. tureckich pracodawców planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie. Dotyczy to wszystkich regionów Turcji oraz wszystkich sektorów tureckiej gospodarki. Równie dobre perspektywy zatrudnienia odnotowano także w Izraelu oraz Rumunii.

Z kolei najgorsze prognozy zatrudnienia netto zaobserwowano we Włoszech, Hiszpanii i Grecji.

Metodologia badania

„Błąd statystyczny dla każdego kraju może wynosić maksymalnie +/- 3,9 proc. Badanie dla wszystkich 42 krajów było przeprowadzone pomiędzy 17 a 29 stycznia 2013 r.

Badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla Polski zrealizowane było na reprezentatywnej próbie 750 pracodawców. Błąd statystyczny dla takiej próby to maksymalnie +/-3,6 proc. Na potrzeby badania skorzystano z podziału regionów Polski opracowanego przez Eurostat, który wyodrębnia następujące regiony: Centralny (łódzkie, mazowieckie), Południowo-Zachodni (dolnośląskie, opolskie), Południowy (małopolskie, śląskie), Północno-Zachodni (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), Północny (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), Wschodni (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie)” – czytamy w raporcie.

Prognoza netto zatrudnienia oznacza wyrażoną w procentach różnicę pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców przewidujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale.

ikona lupy />
Odpowiedzi polskich pracodawców na pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące całkowitego zatrudnienia firmy w Pani/ Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku kwietnia do końca czerwca 2013 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”. Materiały prasowe Manpower. / Media
ikona lupy />
Prognoza netto zatrudnienia. Materiały prasowe Manpower. / Media