„To oczywiste, że ludzie mówią: Dość, nadszedł czas na zmiany, pokażcie nam uczciwy kraj” – powiedział Diego Della Valle, szef firmy Tod’s, znanego producenta butów, przed tygodniem w wywiadzie dla telewizji Bloomberg – „Powinno to również nastąpić w reprezentowanym przez nas świecie finansów i biznesu oraz społeczeństwa obywatelskiego, które wyznacza krajowi kierunek.”

59-letni Della Valle prowadzi potyczki z szefami firm finansowych w czasach, gdy banki przykręcają kurek z kredytami, a Włochy staczają się coraz głębiej w recesję. Ale majątek miliardera rośnie, bo wartość rynkowa Tod’s powiększyła się trzykrotnie od końca 2008 roku dzięki wyższej sprzedaży w Italii i za granicą. Della Valle wznowił swoją kampanię na rzecz ustąpienia prezesa banku Intela Sanpaolo, 80-letniego Giovanniego Bazoli. Włoskie firmy potrzebują kredytodawców z globalną wizją – argumentuje – „Ustąpcie, ponieważ już spowodowaliście dostatecznie wiele problemów dla kraju”.

Najwyżsi menedżerowie firm finansowych we Włoszech są wspierani przez tzw. bankowe fundacje, kontrolowane politycznie. Na przykład w Banca Monte Dei Paschi di Siena, któremu udzielono pomocy publicznej, na jedną fundację przypada 38 proc. udziałów. Z kolei w mediolańskim banku Intesa Sanpaolo, drugim największym w Italii, pięciu czołowych inwestorów tworzy bankowe fundacje.

>>> Czytaj też: Włochy – chory człowiek Europy

Della Valle za swoją inspirację przyjmuje wybory powszechne z 24-25 lutego. Chce decydujących zmian w zarządach i radach nadzorczych, aby wstrząsnąć Włochami i wydobyć je ze stagnacji gospodarczej. „Jeśli nie nakłonimy tych ludzi do ustąpienia, wszystko może się zacząć od nowa i tak samo” – dowodził Della Valle, który w zeszłym roku zrezygnował ze stanowiska dyrektora w Assicurazioni Generali, największej firmie ubezpieczeniowej we Włoszech.

Firma Tod’s notuje największe wzrosty w giełdowym indeksie FTSE MIB poczynając od końca 2008 roku. Tymczasem bank Intesa Sanpaolo stracił w tym okresie 47 proc. swej wartości, największy w Italii UniCredit potaniał o 59 proc., zaś Monte Paschi jest już niżej nawet o 84 proc.

W okresie minionych dwóch lat Della Valle wycofał swoje inwestycje z Generali i Mediobanca, banku inwestycyjnego. Miliarder zachował miejsca w radach Ferrari, wydawcy gazet RCS Mediagroup i we włoskim oddziale BNP Paribas. Do inwestycyjnej firmy Di Vi Finanziaria, kontrolowanej przez Della Valle, należą udziały spółki Tod’s szacowane na 2,4 mld dolarów.

>>> Polecamy: Stratfor: bezrobocie stanie się centralnym problemem politycznym Europy