Dziennik Gazeta Prawna

  • Czy Wielka Brytania osiągnie niezależność energetyczną?

Ubiegłoroczne inwestycje w wydobycie ropy i gazu w brytyjskiej części szelfu Morza Północnego pobiły trzydziestoletni rekord. Czytaj więcej >>>

  • Kolejowa szczepionka na drogowego wirusa
Reklama

PKP nie będą już wybierać wykonawców tylko na podstawie kryterium ceny. Muszą bowiem sprawnie wydać jak najwięcej pieniędzy z funduszy UE, a przy okazji uniknąć powtórki z fali upadłości w branży budowlanej. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

  • Sondaż: Polacy marzą o opiece państwa

Chcemy, by to rząd zapewniał nam pracę, darmową opiekę zdrowotną, naukę i dostęp do przedszkoli. Tylko jedna trzecia Polaków uważa, że wolny rynek jest lepszy niż socjalizm - wynika z sondażu CBOS. >>> Czytaj więcej

  • Szumilas zmienia zdanie w sprawie 6-latków

Szefowa resortu edukacji Krystyna Szumilas upiera się, by we wrześniu przyszłego roku rodzice wszystkich 6-latków musieli posłać je do pierwszej klasy. Jednak w 2008 roku, jako wiceminister, miała na ten temat zupełnie inne zdanie. "Rzeczpospolita" publikuje jej odpowiedzi na poselskie zapytanie w sprawie reformy. >>> Czytaj więcej

  • Daleko nam do Berlina

W Warszawie, dzięki 24 nowym budynkom, które deweloperzy oddali do użytku w ubiegłym roku, mamy już 3,8 mln mkw. powierzchni biurowej. W tym roku w stolicy na powstać ponad 300 tys. mkw. nowych biur. Warszawskie strefy biurowców się rozrastają, jednak na europejskiej skali wciąż jesteśmy daleko. "Rzeczpospolita" porównuje nadwiślańską stolicę z Berlinem, gdzie łączna powierzchnia biurowców wynosi 17 mln mkw. Największym rynkiem biurowym w Polsce, poza Warszawą, pozostaje Kraków, gdzie jest 602 tys. mkw. biur. Deweloperzy coraz częściej jednak inwestują we Wrocławiu.

  • Polacy coraz bardziej lubią handlować walutami

Polacy wymieniają więcej walut - wynika z artykułu Rz". Coraz więcej korzysta z usług kantorów nie tylko przed wakacyjnymi wyjazdami. W internetowych kantorach w 2012 roku liczna transakcji podwoiła się. Jednak w w tym samym czasie tradycyjne punkty trzymają się mocno i przybywa ich na rynku.

Puls Biznesu

  • Inżynier potrzebny za Odrą

W ubiegłym roku co dwudziesty inżynier pracujący w Niemczech pochodził z zagranicy. Polaków ceni się tam między innymi za wielozadaniowość, dobrą znajomość języka angielskiego, a przede wszystkim za to, że mają mniejsze niż Niemcy wymagania finansowe - pisze "Puls Biznesu".

Michael Mathias z firmy Bergman Deutschland GmbH, zajmującej się wyszukiwaniem specjalistów, twierdzi, że w Polsce nie docenia się i za mało mówi o naszej myśli technicznej. Ekspert podkreśla, że wiele konstrukcji technicznych, które są podziwiane w Polsce, wyrosło na Zachodzie dzięki pracy polskich specjalistów. Nasi specjaliści mają niższe oczekiwania finansowe niż swoi koledzy z Zachodu. Niemieccy inżynierowie nie chcą pracować za mniej niż 80 euro netto za godzinę. Polski inżynier decyduje się na wyjazd już za 40 do 50 euro - dodaje ekspert.

  • Solorz-Żak pod biało-czerwoną flagą

Zygmunt-Solorz-Żak właściciel operatora sieci Plus, podważa wyniki przetargu na częstotliwość 1800 MHz, przeprowadzonego przez UKE. Polkomtel dostał punkty karne, ponieważ wraz ze spółką Midas posiada 60 proc. tego pasma. Zygmunt Solorz-Żak protestuje, podkreślając, że jego spółka jako pierwsza w Polsce zainwestowała w sieć LTE i wzięła na siebie ryzyko wprowadzenia nowej technologii, a teraz jest za to karana. Przetarg wygrały Play i T-Mobile. Solorz-Żak zarzuca UKE i UOKiK wspieranie spółek zagranicznym kosztem polskiej.

  • Stal głodna pieniędzy

Banki traktują spółki z branży stalowej tak samo jak spółki budowlane i ograniczają ryzyko, zmniejszając finansowanie, mimo że branża stalowa radzi sobie znacznie lepiej, pisze „Puls Biznesu” najpierwszej stronie. Banki nie oceniają firm indywidualnie, lecz sektorowo, zaznacza Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali. Banki tną limity kredytowe i gwarancyjne. Współpraca staje się coraz trudniejsza, m.in. z powodu zmian właścicielskich, wymiany kadr i centralizacji procesu decyzyjnego, uważa Zdzisław Ingielewicz, prezes Odmetu.

Gazeta Wyborcza

  • Tygrysy nie boją się atomu

Obecnie na świecie działa 437 reaktorów w 30 państwach. Jedynym krajem, który po awarii w Fukushimie definitywnie postanowił zrezygnować z energii atomowej są Niemcy. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej szacuje, że w ciągu kolejnych 20 lat, liczba reaktorów na świecie zwiększy się o kolejne 80-90. Zdaniem analityków, energetyka jądrowa będzie się w najbliższych latach rozwijać w szybkim tempie, szczególnie tam, gdzie opinia publiczna nie odgrywa dużej roli w procesie decyzyjnym. Najmocniej w atom inwestują obecnie Chiny.

  • Ile kosztuje kurs taksówką?

"Gazeta Wyborcza" przeanalizowała, co tak naprawdę składa się na koszt przejechania 1 km taksówką. Oprócz 8 zł za tzw. „trzaśnięcie drzwiami”, w dzień powszedni płaci się około 2 zł za każdy następny kilometr. 40 groszy z tej kwoty to koszt paliwa, 32 grosze wędrują do ZUS, a 9 groszy taksówkarz wydaje na podatki i papier do kasy fiskalnej. Koszt opłat eksploatacyjnych to ok. 8 groszy, a ubezpieczenie OC – 3 grosze. Zysk dla taksówkarza to 93 grosze. Taksówkarze podkreślają jednak, że aby naprawdę dobrze zarobić w tym biznesie, trzeba zapomnieć o 8-godzinnym tygodniu pracy i wolnych weekendach.