Jak powiedział dyrektor zarządzający National Iranian Gas Javad Owji, cytowany przez rządową agencję prasową Mehr, Iran doświadczy zmian w strukturze przychodów na korzyść gazu ziemnego. Owji nie podał dokładnie, ile Iran zarabia na sprzedaży ropy i gazu osobno, podkreślił jednak, że celem jest trzykrotny wzrost dostaw gazu do niektórych sąsiadów. „Po zawarciu umów z Turcją i Irakiem, Iran do przyszłego roku zwiększy eksport gazu naturalnego do około 100 mln metrów sześciennych wobec obecnego wolumenu 35 mln." - powiedział Owji.

Iran, jeden z dwunastu członków Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), zmaga się obecnie z sankcjami nałożonymi na ten kraj przez USA i Unię Europejską za realizację programu jądrowego, które ograniczyły sprzedaż irańskiej ropy. Leżący nad Zatoką Perską kraj dysponuje drugimi największymi na świecie rezerwami gazu ziemnego, a przemysł ten nie został objęty sankcjami.

Iran eksportuje dziennie do Turcji około 30 mln m sześc. gazu, na czym zarabia nieco ponad 3 mln dolarów rocznie. We wrześniu za pośrednictwem budowanego właśnie rurociągu Teheran zamierza rozpocząć sprzedaż około 25 mln m. sześc. gazu dziennie do Iraku .

Irańczycy finalizują także plany dostaw gazu do Pakistanu. W zeszłym miesiącu oba kraje zaczęły prace nad odcinkiem granicznym rurociągu budowanego kosztem 1,3 mld dolarów. Ma on przez 25 lat dostarczać do Pakistanu 21,5 mln m. sześc. gazu dziennie.

Reklama