Tym samym San Leon odzyskał 100 proc. własności koncesji Gdańsk W i Braniewo S oraz zwiększył swoje udziały w koncesji Szczawno do 50 proc.

"Decyzja Talismana o wyjściu z Polski jest związana ze strategicznym priorytetem, który polega na skoncentrowaniu się na dwóch bazowych obszarach spółki, tj. Amerykach i Azji-Pacyfiku" - głosi komunikat San Leon.

W lutym 2010 r. Talisman podpisał umowę, na podstawie której uzyskiwał 30 proc. udziałów w tych koncesjach w zamian za pewne zobowiązania, m.in. wykonanie po jednym odwiercie na każdej z nich; w przypadku wykonania po dwa odwierty, Talisman miał opcję zwiększenia udziałów do 60 proc. Jednakże dotychczas Talisman wykonał po jednym odwiercie pionowym na każdej z koncesji, przypomina San Leon.

"San Leon i Talisman podpisali obecnie umowę, w ramach której San Leon nabył 100 proc. akcji spółki zależnej Talismana w Polsce, Talisman Polska. W ramach umowy San Leon przejął wszystkie aktywa i zobowiązania Talisman Polska. Oprócz udziałów w trzech koncesjach, aktywa Talisman Polska są szacowane na ok. 10 mln USD i obejmują gotówkę oraz sprzęt wiertniczy. Talisman Polska nie ma zadłużenia" - czytamy w komunikacie.

Reklama

San Leon podał, że wykorzysta gotówkę Talisman Polska, aby przeprowadzić planowane szczelinowanie odwiertu Lewino-1G2 w koncesji Gdańsk W.

"Szczelinowanie pionowe ma potwierdzić potencjał gazu niekonwencjonalnego w łupkach sykuru dolnego i ordowiku. Prace rozpoczną się natychmiast po uzyskaniu zgód regulacyjnych" - zapowiedziała firma.

Państwowy Instytut Geologiczny podał wiosną 2012 r., że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m3. W kwietniu 2011 r. amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) szacowała, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m3).