Około godziny 20:00 rentowność polskich dwulatek spadła o 6 pkt bazowych (0,06 pkt proc.) do rekordowych 2,57 proc. – wynika z danych zebranych przez Bloomberga. Z kolei oprocentowanie 5-letnich obligacji obniżyło się o 14 pkt bazowych – najmocniej od miesiąca. Tuż po ogłoszeniu decyzji RPP złoty lekko się osłabił, jednak szybko nadrobił straty i po godzinie 21:00 umacniał się o 0,2 proc. do 4,13 zł za euro.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), wbrew oczekiwaniom rynku, podjęła dziś decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych. Główna stopa procentowa wynosi teraz 3 proc. To najniższy poziom w historii. Swój ruch Rada uargumentowała niższym od celu NBP poziomem inflacji w Polsce oraz obawami o zbyt wolne ożywienie gospodarcze w strefie euro, która jest największym partnerem eksportowym Polski.

>>> Czytaj więcej: RPP niespodziewanie obniża stopy procentowe, ustanawia kolejny rekord

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, Marek Belka, prezes NBP, nie wykluczył możliwości przeprowadzenia kolejnej obniżki stóp w Polsce. Zaznaczył jednak, że dzisiejsza decyzja Rady nie powinna być odbierana jako nowy cykl luzowania monetarnego.

Reklama

“W swoich wypowiedziach Belka zasugerował, że luzowanie monetarne wciąż jest w planach RPP. Jest prawdopodobne, że inflacja nadal będzie spadać poniżej celu inflacyjnego NBP, a aktywność gospodarcza pozostanie mizerna. Z tego względu w tym roku spodziewamy się jeszcze co najmniej jednej obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych” – mówi William Jackson, ekonomista Capital Economics z Londynu.

Dzisiejszą obniżkę stóp procentowych przewidziało zaledwie 11 z 38 analityków ankietowanych przez Bloomberga. 25 z nich było przekonanych, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie, a 2 prognozowało obniżkę o 50 pkt bazowych.

Wskaźnik inflacji w Polsce spadł w marcu do 1 proc., najniższego poziomu od ponad 6 lat. Dla porównania cel inflacyjny NBP wynosi 2,5.

>>> Czytaj też: Obligacje skarbowe: rząd ma pieniądze na spłatę długów