Podczas poniedziałkowej sesji inauguracyjnej o przyszłości Europy będą się spierali ministrowie gospodarek krajów regionu: Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii.
Kto wybierze się do Katowic, będzie mógł posłuchać debat z udziałem 700 prelegentów. Dla tych, którzy nie będą mogli śledzić trwających trzy dni sesji dyskusyjnych na miejscu, pozostaną relacje na stronie internetowej i w mediach. Do obsługi imprezy akredytowało się 500 dziennikarzy z Polski i zagranicy.
Uczestnicy będą szukali recept na zażegnanie kryzysu. Co napędzi rozwój gospodarczy i w którą stronę kierować konkurencyjność starzejącego się kontynentu? Z polskiego punktu widzenia ważna będzie debata nad pogłębianiem współpracy, integracji i spójności Europy oraz rolą naszego regionu w UE. Nie ma mowy o wzroście bez stabilnych i tanich dostaw energii, duża część dyskusji toczyć się więc będzie o partnerstwie w energetyce. Najbardziej palący problem dotyczy konieczności połączenia ognia z wodą, czyli lokalnie wspieranej energetyki, opartej na odnawialnych źródłach energii, z ideą jednego rynku bez granic. Panelistów i obserwatorów mogą zainteresować scenariusze zmian dla strefy euro. Jak ją uzdrawiać, jaką ma przyszłość, czy Polska powinna planować wejście do strefy?
Reklama
Zdaniem byłego premiera Jerzego Buzka to przyszły kształt energetyki zadecyduje o powodzeniu Europy. – Konkurencja produktów i dostawców energii doprowadzi do obniżki cen, jak zawsze na dużym wspólnym rynku. A to oznacza oszczędności dla każdego odbiorcy i konkurencyjność naszej gospodarki – mówi były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Buzek zauważa jednak, że droga do jednolitego rynku jest kręta. – Mamy do pokonania jeszcze ok. 150 barier, które uniemożliwiają pełną liberalizację energetyki – podkreśla. Jedną z nich jest niewystarczająca liczba połączeń energetycznych między krajami Europy.
Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora kongresu, zwraca jeszcze uwagę na potrzebę otwarcia kontynentu na zewnątrz. – Tegoroczny szczyt jest wyjątkowo globalny, bo Europa powinna szukać dróg rozwoju właśnie w ogólnoświatowej perspektywie. Ostatnio zajęta jest sobą, naprawianiem poszczególnych krajów Unii. A wzrost i rozwój odbywa się na innych kontynentach.
Dlatego w tym roku ważne będą imprezy towarzyszące. Po raz pierwszy odbędzie się Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna i po raz drugi Forum Gospodarcze Chiny – Europa.
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna