Sztandarowym tego przykładem jest twierdza Modlin pod Nowym Dworem Mazowieckim, na sprzedaż której rozpisano aż osiem przetargów. W trakcie pierwszego (miał miejsce w 2008 r.) cena wywoławcza wynosiła 220 mln zł. Pięć lat i siedem przetargów później, czyli pod koniec kwietnia tego roku, cena wywoławcza wynosiła już tylko 56 mln zł. Mimo to nieruchomości nie udało się sprzedać.
Sporo problemów AMW ma także ze sprzedażą działek na Helu, które po trzech nieudanych próbach podzielono i... nadal ich nie sprzedano. Obecnie podzielone grunty po raz drugi wystawiono na sprzedaż. Inny przykład – po raz czwarty wystawiane są powojskowe nieruchomości na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu.
Z czego wynikają takie trudności ze zbyciem? – Jeśli chodzi o cytadelę w Modlinie, to właściciel będzie musiał przestrzegać przepisów dotyczących ochrony i opieki nad zabytkami. Zalecenia konserwatorskie, specyfika obiektu, jego wielkość i to, że musi zostać sprzedany w całości (nie ma możliwości podziału działki), mogą w znacznym stopniu wpływać na zainteresowanie obiektem – wyjaśnia Małgorzata Golińska, rzeczniczka AMW.

>>> Czytaj również: Nowe mundury dla polskich żołnierzy

Reklama
O tym, że obiekty zabytkowe trudno się sprzedaje, może świadczyć także przykład Olsztyna. Tam AMW dopiero po trzech latach i sześciu przetargach sprzedała dawny areszt. – Problemem są negocjacje z konserwatorem zabytków – wyjaśnia Piotr Spychała, dyrektor agencji Metrohouse w Olsztynie, który przyglądał się sprzedaży. – Uważam, że AMW wykonuje najlepszą robotę marketingową z rządowych agend sprzedających nieruchomości. Ale przy wystawianiu takich obiektów powinni lepiej negocjować możliwe zmiany przeznaczenia. Tak, aby inwestor przy zakupie dokładnie wiedział, co z daną nieruchomością może zrobić – ocenia Spychała.
Innym problemem towarzyszącym sprzedaży działek jest to, że często ich ceny wyjściowe są nierealne. Agencja ustanawia je na podstawie operatów szacunkowych, które często są robione w sposób nieadekwatny do realiów rynkowych. Na przykład opierają się na ostatnich transakcjach z okolicy, które mogły być zawarte jeszcze w szczycie boomu nieruchomościowego. Czyli dopiero po urealnieniu cen AMW może liczyć na realnych klientów.
8 razy wystawiano na sprzedaż twierdzę Modlin
4 razy zmniejszyła się jej cena wywoławcza
80 proc. planu wykonała w 2012 r. AMW

>>> Czytaj również: Konsolidacja przemysłu obronnego: spór wokół zbrojeniówki