Transformacja w Polsce: Co się zmieniło od 1989 roku?

8 czerwca 2013, 16:08 | Aktualizacja: 10.06.2013, 09:17
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

4 czerwca 1989 r. zaczęliśmy nadrabianie cywilizacyjnych zapóźnień. Z efektów możemy być dumni.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (12)

  • chupacabra(2013-06-08 20:15) Zgłoś naruszenie 20

    Nie to żebym bronił I komuny, ale skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle? Skąd emigracja, skąd żebracze dochody pracujących, skąd załamanie demograficzne?

    Odpowiedz
  • www(2013-06-08 14:30) Zgłoś naruszenie 20

    studenci szkół wyższych to jest akurat porażka . Już cwierc miliona absolwentów jest oficjalnie zarejestrowana na bezrobociu a brakuje w niektórych gałęziach rąk do pracy bo nie ma fachowców i taniej siły roboczej . Szkolnictwo wyższe mieliśmy solidne i elitarne , mamy wyjątkowo śmieciowe i pospolite jak żaden inny kraj w Europie i na świecie

    Odpowiedz
  • Resident(2013-06-07 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Wynika z tego, że zmieniło sie na gorsze jeśli chodzi o podstawowe potrzeby ludzkie takie jak praca.
    Za komuny pracę miał każdy, nie było oficjalnego bezrobocia. Ale to tylko pozorne, bo bezrobocie było ukryte. Szedłeś do roboty i pracował jeden, a dziesięciu się przyglądało... czyli byli bezrobotni w pracy. Niewiele się wytwarzało, a jakość była tragiczna.

    Odpowiedz
  • ps(2013-06-07 18:34) Zgłoś naruszenie 30

    Wynika z tego, że zmieniło sie na gorsze jeśli chodzi o podstawowe potrzeby ludzkie takie jak praca. Teraz jest mniej pracujących, więcej importujemy niż eksportujemy, ludzi ubyło (bo nie ma przyrostu). Jedynym pocieszeniem jest to, że teraz wszystko robi się na większą skalę (PKB i export - import). No i kolejna porażka obecnych czasów - wtedy 100% absolwentów wyższych uczelni znajdowało pracę, a teraz mniej niż 50%. Wniosek jest taki, że teraz idziemy w złym kierunku. Uczymy w niepotrzebnych zawodach, zwiększamy import (za to się płaci) zamiast sami wytważać wiele produktów. Pieniądze trafiają za granicę zamiast zasilać wewnetrzny rynek, a jak pokazują ostatnie lata tylko rynek wewnętrzny ratuje nas od bankructwa. Dlatego moim zdaniem tedy wiedzie droga do sukcesu. Powinniśmy stawiac na własną myśl techniczną (np. wojskową). Wyprodukowana broń może nawet być słaba w porównaniu do zagranicznej, ale przecież w najbliższym czasie nie zanosi sie na wojnę. Wydawane pieniądze na zbrojenia powinny wspierać krajowy rynek. itp.

    Odpowiedz
  • RICO(2013-06-05 11:18) Zgłoś naruszenie 10

    Zmieniło się tylko to,że zamienliśmy gówno socjalistyczne na socjalizm unijny !Za tzw.komuny znaliśmy wroga personalnie,dzisiaj go bronimy ! Cena nadrabiania zapóźnień nie jest adekwatna do korzyści !Mam głęboko w doopie cywilizację która tworzy wirtualny rozwój.

    Odpowiedz
  • ert(2013-06-04 14:04) Zgłoś naruszenie 20

    Motłoch podburzany przez Wolną Europę i kościół z Popiełuszką i Wojtyłą zrobił bunt, no to się komuchy podzieliły z Solidaruchami i władzą i kasą...a motłoch został z ręką w nocniku...ot cała filozofia przełomu.

    Odpowiedz
  • ze wschodu(2013-06-04 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    " Białoruś czy w końcu Węgry - wszystkie te kraje mają podobne PKB per capita." Nie wiem co w tym zestawieniu robi Białoruś. Czyżby kolejny wyznawca "cudu" gospodarki łukaszenkowskiej?

    Odpowiedz
  • s(2013-06-04 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Liczba ludności 38,5 mln? Radzę poprawić umiejętność czytania ze zrozumieniem dokumentów GUSowskich z ostatniego spisu powszechnego, w którym GUS ujmuje http://prawdatowolnosc.bloog.pl/id,330686395,title,Polska-demografia-w-narodowej-propagandzie,index.html

    Odpowiedz
  • kinga(2013-06-04 07:42) Zgłoś naruszenie 10

    komuna w nowym wydaniu są np urzednicy tj sedziowie nsa co z pensja 8 10 tyś mc i kolosalnymi bonusami plnują systemu aby zostało jak jest i tak jeszce długo będzie !!!! bardzo długo !!!!!

    Odpowiedz
  • mariusz(2013-06-04 07:39) Zgłoś naruszenie 01

    Jak zwykle chór jęczących pesymistów się odzywa - ja jeszcze pamiętam, jak to było za komuny i teraz jest bez porównania lepiej.

    Odpowiedz
  • Realista(2013-06-04 06:57) Zgłoś naruszenie 20

    Sukces liberałów? Zniszczenie gospodarki narodowej, chroniczne bezrobocie i gigantyczne długi. Doprawdy macie z czego być "dumni". Nie dziwię się, że liberalizm w Europie jest martwy, skoro tak wyglądają sukcesy tej ideologii.

    Odpowiedz
  • marekkedziora/jan88(2013-06-04 05:08) Zgłoś naruszenie 00

    wzrost średniej długości życia to standard na świecie i w Polsce co do liczy Polaków - problem- bowiem każdy wie , że faktycznie w Polsce zamieszkuje 36,8 mln ludzi (a to raczej tę liczbę tj. rezydentów powinno się podawać jako ludność Polski , tak będzie robić Eurostat od 2016 r.) co do dochodu - raczej Polska jest w ogonie były republik socjalistycznych w tej części Europy. Litwa; Łotwa; Estonia; Słowacja;Czechy ; Białoruś czy w końcu Węgry - wszystkie te kraje mają podobne PKB per capita. Więc sukcesu nie ma. Co do eksportu widać ,że wzrósł. Co do liczby studentów - ten wzrost to wynik ucieczki przed bezrobociem -teraz jak widać bezowocnej. Liczba osób pracujących w Polsce spadała. Co więcej ta liczba 14 mln to nie oznacza , że tyle osób pracuje tylko tyle jest etatów tj.jedna osoba może przecież pracować na kilku co tę liczbę zawyża. a co się tyczy braków w zaopatrzeniu tak jest jak kilka milionów ludzi protestuje zamiast pracować.

    Odpowiedz