Australijskie banki osiągnęły najlepsze zwroty kapitału, skorygowane o ryzyko, wśród globalnych kredytodawców w okresie minionych 10 lat, przyciągając inwestorów wzrostem zysków oraz najwyższymi dywidendami w gronie największych banków świata.

Commonwealth Bank of Australia, kredytodawca nr 1. kraju według wartości rynkowej, miał najwyższe zwroty kapitału, skorygowane z powodu skoków cen wśród największych firm z indeksu MSCI World Bank z kapitalizacją rynkową ponad 5 mld dolarów – wynika z rankingu tworzonego przez Bloomberga dla zysków pozbawionych ryzyka. Westpac Banking Corp. (WBC) i Australia and New Zealand Banking Group zajęły miejsca czwarte i siódme.

Prawie 22 lata bez recesji na piątym kontynencie sprawiły, że wartość rynkowa Commonwealth Bank jest wyższa niż w przypadku Goldman Sachs Group i Mitsubishi UFJ Financial Group, największego banku Japonii. Chociaż wysoka wycena i pogarszająca się sytuacja gospodarcza zaciemniają obecnie perspektywy rozwoju australijskich banków, dywidendy rzędu nawet 8,9 proc. zapewniają, że gwałtowność zmian cen akcji jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych wielkich banków.

Reklama

>>> Czytaj również: Rynek obligacji hipotecznych: Australia staje się Mekką dla inwestorów

„Australijskie banki stały się największymi beneficjentami przepływu kapitałów do najbardziej dochodowych akcji” – twierdzi Binay Chandgothia, menedżer funduszu Principal Global Investors z siedzibą w Hongkongu – „Mamy do czynienia z dobrze funkcjonującą gospodarką Australii i bankami, które uczyniły wielkie postępy w sferze stabilnej rentowności”.

W ciągu 10 lat (do 31 maja) Commonwealth zapewnił zwrot kapitału rzędu 18 proc., Westpac osiągnął w tym samym okresie 11 proc., a ANZ – 8,7 proc.

Drugie miejsce w rankingu najbardziej zyskownych banków zajął Oversea-Chinese Banking Corp. (OCBC), nr 2. wśród kredytodawców Azji Południowo-Wschodniej. BOC Hongkong, oddział Bank of China, czwarty największy bank w Państwie Środka, zajął miejsce trzecie.

Na MSCI World Bank Index figuruje 91 kredytodawców notowanych na giełdzie z rynków rozwiniętych o łącznej kapitalizacji rynkowej 2,6 bln dolarów. Ale indeks nie zawiera takich firm, jak Goldman Sachs i Bank of America Corp. Według wyliczeń Bloomberga akcje obu tych firm pozostawały w minionej dekadzie w tyle za australijskimi bankami.