Przez prawie osiemdziesiąt lat wielu szwajcarskich bankierów miało łatwe zajęcie: przyjmowanie, często nieopodatkowanych, pieniędzy od bogatych klientów z całego świata.

Teraz pierwsza kobieta u steru resortu finansów zmienia sposób funkcjonowania 300 szwajcarskich banków. Eveline Widmer-Schlumpf przekonuje parlament Szwajcarii do planu, który może zakończyć pięcioletni spór z USA w sprawie nieopodatkowanych aktywów na rachunkach w szwajcarskich bankach. Jeśli pani minister powiedzie się, będzie to kolejny krok na drodze do likwidacji procederu unikania podatków.

„Pracuję nad tym, żebyśmy za 5-10 lat zostali centrum finansowym, które odnosi prawdziwe sukcesy” – stwierdziła Widmer-Schlumpf, wyjaśniając swoją gotowość do akceptacji automatycznej wymiany informacji o klientach banku, jeśli stanie się to światowym standardem. Chodzi o takie centrum finansowe, „które nie będzie ciągle atakowane w sprawach podatkowych” i będzie zbierało punkty za jakość obsługi klienta – dodaje minister.

Reklama

>>> Czytaj też: UE: spór o raje podatkowe i tajemnicę bankową

Kierunek forsowany przez Widmer-Schlumpf spotkał się z ostrą reakcją w kraju, gdzie stale podkreśla się znaczenie konsensusu oraz wyższość swobody działania przed konfrontacją. Christoph Blocher, główny strateg antyimigranckiej partii SVP oskarżył minister o rezygnowanie z suwerenności kraju, natomiast Philip Hildebrand, były gubernator banku centralnego i jej zwolennik, oświadcza, że szwajcarska tajemnica bankowa wkrótce będzie należeć do przeszłości.

Od czasu wejścia Widmer-Schumpf do szwajcarskiego rządu w 2008 roku, prawo dotyczące tajemnicy bankowej zostało już zliberalizowane. “Obserwujemy obecnie czyszczenie pola w stosunkach z USA” – mówi Martin Naville, szef Szwajcarsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Zurychu – „I jest jasne, dokąd to zmierza. Będziemy mieli automatyczną wymianę informacji”.

W 2008 roku ówczesny szwajcarski minister finansów Hans Rudolf Merz deklarował, że wprowadzona w 1934 roku tajemnica bankowa przetrwa, a jej zagraniczni przeciwnicy będą „zagryzali swoje zęby”. Później jednak sprawy potoczyły się zupełnie inaczej.

Po objęciu teki ministra w 2010 roku Widmer-Schlumpf zerwała z trzymaniem się dotychczasowej pozycji resortu i podkreśliła, że rokowania z USA dowodzą potrzeby poszukiwania ugody z innymi krajami w celu rozwiązania problemów z przeszłości.

Podczas gdy bankierzy i politycy dyskutują, czy należy zrezygnować z tajemnicy bankowej, dla większości Szwajcarów jest to sprawa obojętna. W sondażu przeprowadzonym przez szwajcarską telewizję 47 proc. respondentów opowiedziało się za przesyłaniem swoich danych bankowych bezpośrednio do urzędu podatkowego, a tylko 43 proc. temu się sprzeciwia.

Martin Naville ze Szwajcarsko-Amerykańskiej Izby Handlowej określa projekty Widmer-Schlumpf jako „mission impossible”. “Dotykają one pewnych tabu, uderzają w interesy ekonomiczne niektórych grup, a także wiążą się z oddziaływaniami na szczeblu międzynarodowym”.