W dorocznym rankingu instytucji kredytujących inwestycje mieszkaniowe, przygotowywanym przez Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), po raz pierwszy znalazły się instytucje z segmentu spółdzielczego.
– Widać, że firmy poszukują innych niż dotychczas źródeł finansowania – ocenia Konrad Płochociński z PZFD.
Przyczyna jest prosta. Część banków komercyjnych, które do niedawna aktywnie finansowały spółki z branży, mocno ograniczyła działalność w tym segmencie. Widać to m.in. po liczbie wskazań na konkretne banki finansujące inwestycje wśród deweloperów, którzy wzięli udział w ankiecie PZFD. O ile w poprzednim rankingu z 2011 r. kryterium minimum pięciu wskazań spełniło osiem banków, o tyle tym razem udało się to zaledwie trzem: Getin Noble Bankowi, PKO BP oraz Pekao.
– Zwłaszcza średniej wielkości banki ograniczyły kredytowanie dla deweloperów, jak np. Millennium czy Nordea – dodaje Konrad Płochociński.
Reklama
Millenium to zwycięzca poprzedniego rankingu PZFD, a Nordea, którą przejmuje właśnie PKO BP, wcześniej dwukrotnie stawała na podium. Deweloperami przestały się interesować nie tylko średniej wielkości banki. BZ WBK, przejęty w 2011 r. przez hiszpańskiego Santandera, jest przez deweloperów wskazywany jako ten, który najczęściej odmawiał im kredytu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
Zdaniem Iwony Załuskiej, prezes Upper Finance Consulting, firmy doradczej specjalizującej się w usługach dla deweloperów, w finansowaniu branży będzie rosła rola banków spółdzielczych, szczególnie w przypadku firm działających poza największymi miastami, którym finansowania często odmawiają instytucje ogólnopolskie. Spółdzielcom w podejmowaniu decyzji pozytywnych dla deweloperów pomaga dobra znajomość lokalnego rynku i działających na nim firm.
Jak wskazuje PZFD, z informacji płynących od deweloperów wynika jednak, że po ciężkim 2012 r., kiedy banki wyhamowały z finansowaniem branży, teraz znów są one bardziej otwarte na kredytowanie. Często uzależniają je jednak od otwarcia w tym samym banku rachunku deweloperskiego, na który będą trafiały pieniądze kupujących. Z rankingu wynika, że aż 63 proc. ocenionych banków wiąże otwarcie rachunku z udzieleniem kredytu.
W rankingu PZFD deweloperzy prowadzący łącznie 78 inwestycji ocenili 21 banków. Wygrał Getin Noble Bank. Branża doceniła szybkość decydowania o wniosku kredytowym oraz współpracę w czasie inwestycji. Drugi był PKO BP.
  • 50,5 tys. mieszkań w ofercie mieli deweloperzy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Łodzi i we Wrocławiu na koniec I kw. 2013 r.
  • 20 proc. inwestycji prowadzonych przez firmy biorące udział w rankingu PZFD objętych jest deweloperskimi rachunkami powierniczymi
  • 120 na tyle PZFD szacuje liczbę rachunków deweloperskich zamkniętych i otwartych