Dziennik Gazeta Prawna

  • KGHM zmienia strategię: będzie szukać nowych surowców

KGHM sięgnie po gaz, który zalega pod jego złożami miedzi w Polsce. Zamierza też wydobywać fosforyty i potas, niezbędne do produkcji nawozów. Czytaj całość >>>

  • Federico Ghizzoni, prezes UniCredit: Polska to miejsce, w którym warto inwestować
Reklama

Rentowność w Polsce będzie niższa, ale nadal jest to rynek, na którym warto inwestować - mówi w wywiadzie Federico Ghizzoni, prezes grupy UniCredit, inwestora strategicznego Banku Pekao. Czytaj całość >>>

Rzeczpospolita

  • Polscy szefowie są zadowoleni z pracy

90 proc. prezesów polskich firm uważa, że to, co robią ma sens i daje im satysfakcję. Z badania PARP wynika, że bardziej niż pieniądze i prestiż stanowiska motywuje ich prestiż i reputacja firmy, a także poczucie, że robią oni coś sensownego. Prawie połowa prezesów pracuje ponad 50 godz. w tygodniu, a jeden na sześciu – ponad 60 godz.

  • Duże browary wierzą w puby

W pierwszym półroczu tego roku spadła sprzedać piwa w lokalach gastronomicznych. Wynika to głównie z tego, że w poprzednim okresie sprzedaż była dużo wyższa w związku z Euro 2012, ale również z pogorszenia sytuacji ekonomicznej Polaów. Producenci tego trunku liczą jednak na wzrost w tym segmencie. Szczególnie dobrze radzą sobie piwa regionalne lub smakowe.

  • Nie wszędzie galeriom wystarczy konsumentów

Mimo, że nasycenie miast powierzchnią handlową jest coraz większe, deweloperzy wciąż chętnie inwestują w centra handlowe. Według poznańskich przedsiębiorców, powstawanie kolejnych obiektów w tym mieście może doprowadzić do tzw. kanibalizacji rynku, tzn. znikania niektórych popularnych marek z rynku.

Puls Biznesu

  • Boegl&Krysl starał się, i za to płaci

Spółka, która domknęła budowę autostrady A2 pod Warszawą, jest bliska likwidacji.

>>> Czytaj więcej

  • Maciej Witucki odchodzi z Telekomunikacji Polskiej

Koniec epoki – tak można określić zmianę, która szykuje się na szczytach Telekomunikacji Polskiej (TP) – pisze „PB”.

Maciej Witucki kierował największym polskim telekomem od listopada 2006 roku, ale według informacji gazety listopadowy, siódmy jubileusz będzie ostatni, gdyż we władzach France Telecom zapadła decyzja o zmianie szefa.

Choć formalnie zmiana będzie miała miejsce w listopadzie, to ogłoszenie o niej nastąpi wcześniej. Według ustaleń „PB”, nowym szefem TP zostanie Bruno Duthoit, były szef Ethio Telecom, który pracował we France Telecom w dziale na nasz region i kierował projektem zakupu TP.

  • Polska wkrótce będzie pławić się w luksusie

Polski rynek dóbr luksusowych rośnie równie szybko, jak aspiracje Polaków, by być jego częścią. Według szacunków KPMG, w zeszłym roku Polacy wydali na produkty z wyższej półki 10,2 mld zł, a w 2015 będzie to już blisko 13 mld zł – pisze gazeta.

Gazeta Wyborcza

  • Hipokryzja Europy

Niemieckie, francuskie czy brytyjskie służby specjalne nie tylko korzystają z inwigilacji internetu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, ale też same śledzą sieć.

Niemcy, tak jak większość innych zachodnich służb specjalnych, śpią z amerykańską NSA w jednym łóżku - mówi Edward Snowden w najnowszym wydaniu tygodnika "Der Spiegel". Snowden dorzuca kolejne rewelacje, mówi bowiem, że Brytyjskim służbom specjalnym "nie uchodzi żaden bit danych". Bo GCHQ, odpowiednik amerykańskiej NSA, który ma system TEMPORA, wzorowany na PRISM, jako jedyna służba na świecie stosuje zasadę "zapisuj wszystko".

  • Badania za darmo, czyli reklama sięga dna

Oferta handlowa dopasowana do profilu genetycznego czy cech osobowości wyczytanych z Twittera to kwestia bliskiej przyszłości – pisze „GW”.

Za każdym razem, kiedy korzystasz z darmowych usług, to ty jesteś towarem, który jest właśnie sprzedawany. To prawidłowość, która coraz częściej się potwierdza, i w internecie, i poza nim. Bardzo często otrzymując coś za darmo w sieci, w zamian oddajemy informacje na nasz temat.

Amerykańska firma Miinome oferuje badania genetyczne "za darmo". W cudzysłowie, bo klient będzie płacił prywatnymi danymi za wiedzę o tym, jaki los zgotują mu jego geny. Miinome może odsprzedać te dane firmom marketingowym.

  • Prezes na ojcowskim

Zwykle w źle zarządzanych firmach ciąża jest zagrożeniem. To właśnie tu szefowie twierdzą, że wydłużone urlopy macierzyńskie czy tacierzyńskie są dla nich ryzykowne – mówi w wywiadzie Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Jak dodaje, w krajach skandynawskich jako pierwsi urlopy ojcowskie zaczęli brać menedżerowie. Tak zaczęły się zmieniać standardy.