Również na dzisiaj zaplanowano pierwsze posiedzenie Bank of Canada pod przewodnictwem nowego gubernatora Stephena Poloza.

Opublikowany w nocy protokół z posiedzenia Bank of Japan wywołał ziewanie wśród rynkowego audytorium, gdyż linią retoryczną zdaje się być „realizujmy, co obiecaliśmy, a ocena powodzenia naszej polityki zajmie trochę czasu”; natomiast ważniejsze są oczekiwania na froncie politycznym, gdyż w najbliższy weekend odbywają się tam wybory do wyższej izby parlamentu. Niektórzy członkowie wyrażali niewielkie obawy, ale jednogłośna decyzja była za tym, by pozostać przy obecnym kursie polityki.

Wczoraj rynki akcji w końcu miały dzień na minusie, po niezwykłej serii dni na plusie, natomiast obligacje zdają się mieć dobre wsparcie. Jeśli dziś Bernanke przedstawi kolejne wypowiedzi o stosunkowo gołębim wydźwięku, a rynki aktywów nie wystrzelą ostro do góry, będzie to wynik najbardziej negatywny dla USD/JPY. W nocy USD/JPY odbił się od dna – dobrze zgadliście – dokładnie w okolicy chmury Ichimoku – potrójnie podkreślam wagę tego wskaźnika, gdyż dziś spadł on o kilka pipsów i znajduje się obecnie bliżej poziomu 98,85.

Zeznania Bernankego

Reklama

Pamiętajcie, że pełny tekst dzisiejszych zeznań prezesa Rezerwy Federalnej Bena Bernankego zostanie opublikowany o godz. 12:30 czasu Greenwich; faktycznie przedstawi je on o godz. 14:00 tego czasu, po czym nastąpi najprawdopodobniej bardzo ożywiona sesja pytań
i odpowiedzi, a Bernanke będzie w trudnej sytuacji, gdyż jestem przekonany, że republikanie w coraz większym stopniu częścią swojego partyjnego czynią postawę krytyczną wobec Rezerwy Federalnej jako “siły napędowej Waszyngtonu”; przy czym nieskończenie ironiczny jest fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat to właśnie wyborcy republikanów (ludzie zamożni) zyskali na polityce Rezerwy Federalnej w stosunkowo największym stopniu.

Moim zdaniem Rezerwa chciałaby zakomunikować, że jest gotowa działać i tak, i tak, zależnie od napływających danych, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację wolałaby, by rentowności obligacji nieco spadły, natomiast nie ma absolutnie żadnego interesu w tym, by wzbudzać zbyt wielki entuzjazm na innych rynkach. Czy będzie w stanie to osiągnąć? Jeśli uda się przekazać ten komunikat, największa zmienność może dotknąć USD/JPY.

Natomiast przypomnienie ze strony Bernankego, w którym potwierdzi on oczekiwania dotyczące ograniczania luzowania ilościowego i pozostawi rynek w sytuacji, w której będzie on musiał czerpać wskazówki z napływających danych, a nie z sygnałów z Rezerwy, wyraźniej sprzyjałoby dolarowi amerykańskiemu; wybór transakcji będzie zależał od reakcji rynku aktywów (niepokojący spadek na rynkach akcji może wciąż wypchnąć jena wyżej, ale bardziej bezpośrednia mocna reakcja dolara amerykańskiego może w tym wypadku wystąpić na EUR/USD lub GBP/USD).

Niezależnie od tego, jaki komunikat przekaże Bernanke, najgorszym możliwym wynikiem w najbliższych dniach byłby krótki okres osłabienia dolara amerykańskiego, a następnie mocne oznaki wsparcia. Jeśli dolar zacznie się umacniać tuż po zeznaniach Bernankego, przypatrywałbym się EUR/USD i GBP/USD w kontekście najważniejszych oznak zwrotu.

Funt szterling – protokół z posiedzenia BoE “strzałem miłosierdzia” dla funta?

Z publikowanym dzisiaj protokołem z posiedzenia Bank of England wiążą się duże oczekiwania, gdyż dotyczy on pierwszego posiedzenia Marka Carneya w roli szefa BoE; protokoły te mogą jednak zacząć tracić na znaczeniu w porównaniu z poprzednimi latami
ze względu na nową postawę otwartości w dniach, w których odbywają się same posiedzenia (oświadczenia w sprawie polityki itp. – kto wie, może nawet w końcu konferencje prasowe). Nadal jednak rynek będzie skrobał w poszukiwaniu wskazówek co do tego, w jakim kierunku skłaniają się członkowie Komitetu Polityki Pieniężnej jeśli chodzi o mieszankę polityczną na przyszłość, a opublikowane wczoraj słabe dane dotyczące inflacji są wodą na młyn dla obozu gołębiego. W polityce BoE dotyczącej komunikacji mogą zachodzić istotne zmiany (sygnalizowanie polityki w przyszłości na wzór Rezerwy Federalnej czy Riksbank, itp.), a nie będzie się mówić o planach dotyczących skupu aktywów lub o innych opcjach politycznych. EUR/GBP próbuje się poczuć komfortowo na tych wysokich maksimach - zastanawiam się, czy będzie w stanie wytrwać tam dużo dłużej, gdyż w tle zbierają się problemy z euro, nawet jeśli towarzyszy temu niezwykły brak obaw wyrażanych na rynkach. Dopóki ta druga sytuacja się utrzymuje, EUR/GBP może iść w górę, gdyż z technicznego punktu widzenia zwyżka nadal wydaje się być w dobrej formie.

Bank of Canada

Cichaczem zakradło się do nas posiedzenie Bank of Canada, które odbywa się dzisiaj i będzie zdecydowanie na drugim planie w stosunku do dzisiejszych zeznań Bernankego, ale może spowodować zmianę relatywnej siły dolara kanadyjskiego w parach krzyżowych,
w zależności od sformułowań użytych w oświadczeniu oraz informacji ze strony Poloza. USD/CAD znajduje się w ciekawym obszarze piwotu, gdyż zamknięcie notowań dużo poniżej poziomu 1,0300 naprawdę zacznie poddawać w wątpliwość argumenty za wzrostami
(z perspektywy technicznej i długoterminowej oceniam USD/CAD jako mocną okazję do kupna…). Relatywne spready stóp procentowych forward nie zmieniły się tak bardzo, ale Poloz może to zmienić, jeśli użyje języka ukierunkowanego na “nastawienie na zacieśnianie”. Dlaczego Kanada nie miałaby dołączyć do gry w konkurencyjną dewaluację, w którą tak intensywnie angażuje się reszta świata? Pod innymi względami kanadyjskie dane gospodarcze wydają się raczej stabilne, a ogromny skok cen ropy WTI w ostatnich tygodniach zapewnił znaczne wsparcie dla dolara kanadyjskiego.

Wykres: USD/CAD

Trzy kroki do przodu i dwa kroki do tyłu. Spodziewajcie się dzisiaj zmienności przy publikacji decyzji BoC oraz zeznaniach Bernankego. Nie ma jeszcze żadnych dobrych argumentów technicznych za zwyżką, jednak wypatrujmy zwrotów ku górze z niższych poziomów lub bezpośrednio zwyżki, szukając oznak, że czas znowu spojrzeć na długą stronę transakcji.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

• Wielka Brytania – Bank of England publikuje protokół z posiedzenia (08:30)
• Wielka Brytania – zmiana liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w czerwcu (08:30)
• Wielka Brytania – średnie zarobki tygodniowe/zmiana w zatrudnieniu w maju (08:30)
• Szwajcaria – wyniki ankiety Credit Suisse ZEW w lipcu (09:00)
• Strefa euro – produkcja w budownictwie w maju (10:00)
• Stany Zjednoczone – publikacja półrocznego raportu Bena Bernankego w sprawie polityki pieniężnej (12:30)
• Stany Zjednoczone – Bernanke z Rezerwy Federalnej zeznaje przed komitetem Izby Reprezentantów (14:00)
• Stany Zjednoczone – rozpoczęte budowy domów/pozwolenia na budowę (12:30)
• Kanada – ogłoszenie decyzji Bank of Canada w sprawie stopy procentowej/raport
w sprawie polityki pieniężnej (14:00)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane DoE dotyczące zapasów ropy naftowej i jej produktów (14:30)
• Stany Zjednoczone – wystąpienie Steina z amerykańskiej Rezerwy Federalnej (16:00)
• Stany Zjednoczone – „Beżowa Księga” Rezerwy Federalnej (18:00)
• Nowa Zelandia – dane dot. zaufania konsumentów (ANZ Consumer Confidence)
w lipcu (01:00)
• Australia – ocena zaufania przedsiębiorstw w II kw. wg NAB (01:30)
• Japonia – wyniki sprzedaży w ogólnokrajowych domach towarowych w czerwcu (05:30)