W Belgii każdy mieszkaniec ma identyfikator elektroniczny, działania administracyjne zostały znacznie uproszczone, a rząd w Brukseli informował niedawno o znacznych oszczędnościach. Przez internet można przesłać zeznanie podatkowe, założyć firmę czy zarejestrować samochód. Wiele do życzenia pozostawia jednak system elektroniczny w belgijskich ubezpieczalniach. W sumie ponad połowa usług publicznych dla obywateli jest dostępnych w internecie, w przypadku firm aż 88 procent, co daje Belgii 8. miejsce w Unii Europejskiej.

Holandia w ostatnim czasie zrobiła bardzo duży postęp, a jej mieszkańcy są na drugim miejscu we Wspólnocie pod względem korzystania z usług administracji elektronicznej. Bez wychodzenia z domów Holendrzy mogą zarejestrować firmy, rozliczyć podatki, uzyskać niezbędne zezwolenia czy prowadzić księgowość.

W Luksemburgu społeczeństwo informacyjne jest też bardzo zaawansowane. Mieszkańcy tego kraju przodują zwłaszcza w handlu elektronicznym. Luksemburg jest na pierwszym miejscu w Unii w kategorii zakupów przez internet, także transgranicznych.

>>> Czytaj także: E-administracja w Wielkiej Brytanii: sukcesy i porażki brytyjskiego systemu

Reklama