Północnokoreańska agencja prasowa podała, że w kraju, gdzie jeszcze niedawno za posiadanie telefonu komórkowego groziła kara śmierci, wyprodukowano właśnie smartfona.

Korea Północna ma nie tylko ambicje atomowe, lecz także technologiczne.

Północnokoreański smartfon nosi nazwę Arirang i najprawdopodobniej zainstalowano w nim system operacyjny Android. Według ekspertów najnowsze dziecko północnokoreańskiej techniki nie powstało jednak w Korei Północnej, lecz w sąsiednich Chinach.

W ubiegłym tygodniu fabrykę północnokoreańskich smartfonów odwiedził Kim Dzong Un. Telefonię komórkową w Korei Północnej wprowadzono dopiero w 2008 roku dzięki egipskiemu operatorowi. Wciąż nielegalne jest jednak wykonywanie połączeń zagranicznych.

Wprowadzenie na rynek własnego modelu telefonu najprawdopodobniej ma na celu zwiększenie kontroli nad przepływem informacji. Coraz większa liczba Koreańczyków z Północy korzysta bowiem z telefonów, które mają zasięg przy granicy z Chinami, dzięki czemu rozmowy nie są monitorowane przez reżim w Pjongjangu. Z internetu i telefonii komórkowej korzysta w Korei Północnej zaledwie 5 procent społeczeństwa.

>>> Polecamy: Korea Północna: Dlaczego północnokoreańskie elity nie dopuszczą do wprowadzenia reform