Dziennik Gazeta Prawna

  • Łupkowa rewolucja coraz bliżej: przypadkiem odkryto duże złoża ropy w Polsce

Na łupkowe złoże trafiono przypadkiem w okolicach Zielonej Góry. Jeśli kolejne odwierty potwierdzą przypuszczenia geologów, polskie rafinerie będą mogły nawet uniezależnić się od dostaw z Rosji. Czytaj całość >>>

  • Europa odżywa. Korzysta też polski przemysł
Reklama

PMI – wskaźnik menedżerów logistyki w polskim przemyśle – wzrósł w sierpniu do 52,6 pkt z 51,1 pkt miesiąc wcześniej. PMI to indeks bacznie śledzony przez analityków i inwestorów na rynku finansowym. Czytaj całość >>>

  • Bruksela nie pozwoli Holandii zamknąć drzwi przed Polakami

To co mówią holenderscy politycy o Pakach i innych imigrantach nie jest reprezentatywne dla całego kraju. Czytaj całość >>>

Rzeczpospolita

  • Żołnierze będą mniej strzelać

Wojsko zrezygnuje z części ćwiczeń poligonowych dla żołnierzy, żeby zaoszczędzić 300 mln zł. Zagrożone są największe w tym roku ćwiczenia sił powietrznych , a zaplanowane ćwiczenia wojsk lądowych odbędą się w sztabach, wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

  • Ożywienie na rynku pracy

W II kwartale liczba zatrudnionych zwiększyła się w stosunku do początku roku o 239 tys., wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Chociaż nadal jest mniej pracujących niż w analogicznym okresie zeszłego roku, różnica wynosi zaledwie pół punktu procentowego, mówi główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek.

  • Gdy trzeba płacić, to ubywa ludności

Wpływy do kas miast z tytułu opłat śmieciowych różnią się nawet o kilka milionów od zakładanych kwoty, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Na przykład w Łodzi z deklaracji śmieciowych wynika, że w mieście żyje 635 tys. osób, choć według danych GUS jest to 718 tys. W Kielcach różnica między danymi GUS a deklaracjami wynosi 70 tys.

  • Banki łowią klientów na długie lokaty

Średnie oprocentowanie lokat 6-miesiecznych wynosi jedynie 2,2 proc. brutto w skali roku. Banki zaczyna ja promować lokaty długoterminowe, które mogą okazać się pułapka, jeśli RPP podniesie stopy procentowe. Polacy mają zgromadzone w depozytach ponad 500 mld zł.

Gazeta Wyborcza

  • Zanikająca kolej regionalna

Z roku na rok Przewozy Regionalne tracą udziały w rynku wypychane przez nowe spółki tworzone przez samorządy. Kolejowe związki zawodowe domagają się konkretnych decyzji dotyczących przyszłości spółki, która rocznie wozi niemal 90 mln pasażerów – pisze GW. Oddłużenie i przejęcie pod koniec 2008 roku PR od PKP przez samorządy wojewódzkie miało być lekarstwem na problemy regionalnej kolei w Polsce. Ale kłopoty jak były, tak są. PR od lat przynoszą straty, z roku na rok przewożą coraz mniej pasażerów, bo jej podstawowe funkcje (codzienne dowożenie pasażerów do pracy czy szkoły) w kolejnych województwach przejmują inni przewoźnicy. Konkurencyjne spółki, np. Koleje dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie czy Koleje Śląskie, tworzą marszałkowie województw, którzy jednocześnie pozostają współwłaścicielami Przewozów Regionalnych.

  • Bankom grożą pozwy za spread

Dwóm bankom w Polsce grożą pozwy grupowe za nieprecyzyjne zapisy dotyczące zasad wyliczania spreadu walutowego w umowach na kredyty frankowe. Banki, udzielając kredytów, wypłacały klientom pieniądze, przeliczając walutę obcą na złote po innym kursie, a raty przyjmują, przeliczając waluty po innym. Ta różnica, czyli spread, jest w dużej części dodatkowym zarobkiem banków. Część banków nieprecyzyjne uregulowała zasady jego wyliczania, a klienci w momencie podpisywania umowy nie byli w stanie wyliczyć kosztu kredytu. Pan Marek, z którym rozmawiała Gazeta Wyborcza, organizuje grupę klientów, by wystąpić przeciwko bankowi Millenium – jak zapewnia, zaangażowanych jest już sto osób, a codziennie zgłaszają się kolejne.

  • Bitcoiny w bankomacie

Już jesienią w stanach zjednoczonych staną automaty RoboCoin, które będą obsługiwały transakcje dokonywane z użyciem wirtualnego portfela z bitcoinami. RoboCoin pozwolą na wymianę innych walut na bitcoiny i na odwrót. Można je już teraz zamawiać w przedsprzedaży. Bitcoinowe bankomaty mają zabezpieczenia biometryczne, oprogramowanie komputerowe i sprzęt klasy bankowej. Urządzenia są zgodne z zabezpieczeniami federalnymi USA. Spółka RoboCoin będzie zarabiać na każdej transakcji dokonanej za pomocą ich maszyn.

Puls Biznesu

  • Szpitale bez lądowisk i śmigłowców

Szpitale skarżą się, że inwestycje w lądowiska to wyrzucanie pieniędzy w błoto - łącznie mają kosztować ponad 300 milionów złotych. Do końca 2013 roku szpitalne oddziały ratunkowe - SOR - muszą mieć lądowiska dla helikopterów. Dla tych lecznic, które już rozpoczęły inwestycje, termin ma zostać wydłużony o trzy lata.

Część placówek medycznych uważa, że to marnotrawstwo. Poza tym alarmują, że nie mają pieniędzy na inwestycje. Ostatnią deską ratunku są fundusze unijne. W nowym budżecie na lata 2014-2020 znalazły się pieniądze na ratownictwo medyczne. Jeśli jednak Ministerstwo Zdrowia nie wprowadzi na czas obiecanych zmian w przepisach, trafią one na rynek za późno.

  • UOS musi mieć stalowe nerwy

Firma Unified Oilfield Services została założona w Polsce w 2011 r. przez amerykańskiego inżyniera Dennisa McKee. Inwestycja miała się zwrócić w 2-3 lata, ale firma osiagnie rentowność dopiero w 2014 r. prognozuje McKee. Jest sfrustrowany procedurami i sposobem pracy, które sprawiają, że zlecenia, które mógłby wykonać w kilka dni zabierają kilka tygodni. UOS przeprowadził dotąd pięć szczelinowań, a do kona roku zrobi jeszcze siedem. Z naszymi kompetencjami i sprzętem jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet 200 szczelinowań rocznie, mówi McKee i uruchamia plan B – czyli start w przetargach poza granicami Polski.