Zdaniem ministra, nasze kraje mają szansę - ale tylko wspólnie - na podbój europejskiego rynku zamówień obronnych. Tomasz Siemoniak mówił, ze zarówno Polsce, jak i Hiszpanii zależy na zachowaniu interesów państw średniej wielkości, tak, żeby nie poddać się dominacji większych krajów z dużym przemysłem obronnym.

Ministrowie obu krajów podpiszą w tej sprawie specjalne porozumienie. Będzie ono dotyczyło również rozszerzania współpracy w dziedzinie obronności między obu armiami. Nasz kraj jest szczególnie zainteresowany doświadczeniami Hiszpanów w dziedzinie marynarki i lotnictwa transportowego. Polskie Siły Powietrzne są obecnie największym odbiorcą samolotów typu CASA w Europie właśnie z Hiszpanii.

Podczas rozmów "w cztery oczy" szefowie resortów obu państw poruszą też kwestie zbliżających się ćwiczeń NATO w Polsce i krajach bałtyckich oraz dalszego rozwoju inicjatywy Weimar Plus.

To inicjatywa, która zawiązała się w ubiegłym roku. Kraje Trójkąta Weimarskiego zaprosiły do współpracy w kwestiach obronnych Włochy i Hiszpanię.