– Wrzesień był dla funduszy inwestycyjnych udanym miesiącem – mówi Piotr Krawczyński, analityk TFI PZU. Średnia stopa zwrotu w prawie wszystkich grupach funduszy była w zeszłym miesiącu dodatnia. – Szczególnie dobre wyniki osiągnęły fundusze inwestujące za granicą oraz, jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach, te stawiające na małe i średnie spółki – dodaje Krawczyński. Stopa zwrotu w pierwszej z tych grup wyniosła średnio ponad 4,5 proc., a w drugiej – prawie 5,7 proc.

W opinii analityka TFI PZU dobre rezultaty to efekt pozytywnych dla rynków rozstrzygnięć w dwóch kluczowych sprawach: wyborów parlamentarnych w Niemczech oraz amerykańskiego programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej. – Fed zaskoczył rynki, rezygnując i nie dokonując żadnych zmian w programie. W krótkim terminie na pewno będzie to miało pozytywny wpływ na rynki – komentuje Jarosław Sadowski z Expandera.

Na decyzję Fedu kierowanego przez Bena Bernankego zareagowały wzrostami przede wszystkim rynki wschodzące, z tureckim na czele. I właśnie fundusze specjalizujące się w inwestycjach na giełdzie w Istambule okazały się we wrześniu jednymi z najbardziej dochodowych. Quercus Turcja zyskał ponad 9 proc., Arka BZ WBK Akcji Tureckich – prawie 8,9 proc., a Investor Turcja – przeszło 8 proc.

Dla funduszy inwestujących w Polsce szczególnie istotne były z kolei rządowe decyzje dotyczące OFE. – Zaraz po konferencji premiera dotyczącej zmian w systemie emerytalnym inwestorzy zareagowali bardzo emocjonalnie, przez co indeksy giełdowe zaczęły bardzo szybko tracić. Jednak na odrobienie strat nie trzeba było zbyt długo czekać – mówi Sadowski. Dodaje, że ostatecznie WIG zakończył miesiąc najwyżej od szczytu z 2011 r.

– Cieszy to, że nasz rynek, który w ostatnich miesiącach odstawał od rynków zagranicznych, zaczyna odrabiać zaległości. Kilkudniowa korekta na początku września była znakomitą okazją inwestycyjną – mówi Krawczyński.

TFI PZU, które miesiąc wcześniej w rankingu przygotowywanym przez Expandera i DGP zajmowało dziewiąte miejsce, tym razem znalazło się na czwartej pozycji. Numerem jeden okazał się awansujący z miejsca drugiego Copernicus TFI. Kolejne pozycje zajęły Eques TFI oraz Quercus TFI. Stawkę zamyka zaś po raz kolejny Idea TFI.

>>> Polecamy: Wartość aktywów Quercus TFI wzrosła we wrześniu

Jak radziły sobie fundusze inwestycyjne we wrześniu 2013 / DGP