Obecnie trwają konsultacje dotyczące ewentualnej współpracy stron w zakresie budowy rurociągu łączącego rafinerię z infrastrukturą terminalu Klaipėdos Nafta, który z perspektywy Orlen Lietuva jest rozważany jako jeden z możliwych kierunków budowy rurociągu.

"Rurociąg produktowy łączący rafinerię z terminalem morskim byłby korzystną inwestycją zarówno dla Orlen Lietuva, jak i dla całego rynku paliwowego na Litwie. Z naszej perspektywy taka inwestycja zagwarantuje długofalowo ekonomiczną opłacalność prowadzenia działalności biznesowej na litewskim rynku, a także może przyczynić się do zwiększenia rocznych mocy przerobowych rafinerii o ponad 10 proc., tj. do 11 mln ton. W rezultacie Orlen Lietuva wzmocniłaby swoją pozycję rynkową" – powiedział prezes Orlen Lietuva Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie.

Orlen podał, że w rozumieniu litewskiej Ustawy energetycznej rurociąg produktowy jest obiektem o znaczeniu państwowym, dlatego też Orlen Lietuva wystąpił z propozycją włączenia inwestycji do nowego planu działania w ramach realizacji Narodowej Strategii Niezależności Energetycznej na lata 2012-2016.

W litewskiej Ustawie o podmiotach i obiektach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa oraz innych podmiotach istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa, Orlen Lietuva określona jest jako spółka o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, podał koncern.

Reklama

"Dla Orlen Lietuva, jako największej spółki na rynku litewskim i lidera eksportu, rurociąg produktowy pozwoliłby na utrzymanie konkurencyjności litewskich produktów paliwowych na światowych rynkach i stworzyłby solidne podstawy do długoterminowej działalności biznesowej spółki na rynku litewskim" - czytamy w komunikacie.

PKN Orlen S.A. posiada 100 proc. udziałów w AB Orlen Lietuva. Od 2006 roku Orlen Lietuva przeznaczył niemal 1 mld USD na inwestycje modernizacyjne.