Dziennik Gazeta Prawna

  • Banki zrekompensują sobie obniżkę interchange. Prowizje wzrosną

MasterCard i Visa w reakcji na administracyjną redukcję interchange podnoszą inne opłaty, a także wprowadzają nowe prowizje od transakcji bezgotówkowych. >>> Czytaj więcej

  • Z Polski emigrują chętniej osoby wykształcone
Reklama

Ponad 400 tys. emigrantów ma wyższe wykształcenie. Najczęściej wyjeżdżają ekonomista i prawnik. >>> Czytaj więcej

  • Marcin Pałys: Zamiast mnożyć byty, lepiej naprawiać to, co jest

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys ocenia w rozmowie DGP pomysły deregulacji szkolnictwa wyższego. >>> Czytaj więcej

  • Budowa drugiej linii metra: Astaldi ma przewagę w walce o kontrakt

Przed końcem listopada skończy się budowa tuneli centralnego odcinka drugiej linii metra. >>> Czytaj więcej

  • LPP będzie rozwijać sieć na zachodzie Europy

Polska spółka odzieżowa LPP, właściciel takich marek odzieżowych jak Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, zmienia strategię działania. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Miliony reklamowych SMS-ów

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyliczył, że w 2012 r. Polacy wysłali 52,7 mld SMS-ów. Średnia: 1381 wiadomości na osobę. Ale co najmniej 800 mln SMS-ów z zeszłego roku to masowa wysyłka firm reklamowych. Z 65 mln SMS-ów marketingowych wysyłanych co miesiąc 80 proc. to „zasługa” kilku największych dostawców: Artnet Sadowski Artur, Blue Media, ComVision czy TideSoftware. Na tle innych kanałów SMS-y są wyjątkowo skuteczne – czytamy aż 98 proc. z nich. Dla porównania – otwieramy zaledwie 20 proc. maili, a czytamy 29 proc. tweetów i 12 proc. postów na Facebooku.

Rzeczpospolita

  • Używane auta pod kontrolą

Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym przed zakupem używanego samochodu każdy będzie mógł sprawdzić w internecie jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów, pisze „Rzeczpospolita” na pierwszej stronie. Ma to być możliwe już w drugiej połowie 2014 r. Zdaniem MSW nowe przepisy doprowadzą do spadku cen używanych samochodów.

  • Play i Plus powalczą na darmowe LTE

Od wczoraj Play ma w ofercie szybki Internet mobilny. Klientom konkurencji daje w promocji Internet za darmo na pół roku. Nie damy sobie odebrać pozycji lidera w segmencie LTE – zapowiada Justyna Kulka zarządzająca ofertą dla klientów indywidualnych w Plusie. Plus ma obecnie 0,5 mln użytkowników LTE.

Puls Biznesu

  • Chińczycy wracają na polskie drogi

Chińskie firmy znów zaczynają walczyć o kontrakty na budowę dróg w Polsce. Koncern Sinohydro, który budował Zaporę Trzech Przełomów na rzece Jangcy, teraz będzie ubiegać się o umowę na budowę trasy S17 na odcinku między Lublinem a Garwolinem. Firma już złożyła wniosek dotyczący udziału w przetargu. Jak pisze Puls Biznesu, Sinohydro jest znane na świecie głównie z projektów energetycznych i hydrotechnicznych. Inwestycje drogowe stanowią tylko 10 proc. obrotów grupy.

  • PKS chce kupić Autosan i zamówić autobusy za 80 mln zł

Polska Komunikacja Samochodowa jest skłonna pomóc upadłego Autosanowi. Może zamówić u niego autobusy za nawet 80 milionów złotych. 70-miejscowy autokar, o którym teraz rozmawiają obie firmy, ma stać się podstawą floty prywatnego PKS. Spółka chce kupić na początek co najmniej 20 autobusów, ale potrzebuje nawet 100 pojazdów. PKS stawia jednak warunki: po pierwsze upadłość likwidacyjna Autosanu musi zostać przekształcona w upadłość układową, po drugie - resort skarbu musi sprzedać PKS-owi Polonusa. Tymczasem Polonusem zainteresowanych jest jeszcze trzech chętnych – izraelski Mobilis, warszawski Raf Trans i belgijski Ghelamco.

  • Alvernia sfinansuje światowe kino

Alvernia, spółka należąca do założyciela RMF FM, Stanisława Tyczyńskiego, chce zainwestować miliony złotych w produkcję filmową. Firma spod Krakowa otworzyła już swoje biura w Warszawie i w Bombaju, teraz podpisała porozumienie ze znaną holenderską firmą producencką Fu Works należącą do Sana Fu Malthy – podaje Puls Biznesu. Wraz z Fu Works Alvernia może wydawać nawet 20 mln zł rocznie na współfinansowanie kilku filmów o budżetach do 3 mln euro – czytamy w gazecie.