"Zarząd spółki informuje, że w dniu 2 grudnia 2013 roku powziął informację o udzieleniu spółce przez wierzycieli zgody na zrzeczenie się przez wierzycieli uprawnień wynikających z wystąpienia naruszenia umowy w części dotyczącej niezapłacenia przez spółkę na rzecz wierzycieli będących stroną umowy roszczeń zwrotnych z tytułu wypłat z gwarancji wystawionych przez banki będące stroną umowy. Spółka została zobowiązana przez wierzycieli do wykonania ww. zobowiązania do dnia 15 grudnia 2013 r." - czytamy w komunikacie.

Polimex-Mostostal informował wczoraj o dwóch przypadkach naruszenia umowy z bankami oraz obligatariuszami dotyczącej warunków finansowania spółki. Najistotniejszym skutkiem wystąpienia naruszeń jest możliwość wypowiedzenia umowy przez większość wierzycieli w pierwszym przypadku i przez każdego wierzyciela w drugim przypadku.

Jedno z tych naruszeń polegało "na nie niezapłaceniu przez spółkę na rzecz wierzycieli będących stroną umowy całości odsetek od: (i) kredytów objętych umową, (ii) wierzytelności obligatariuszy objętych umową (które nie podlegały konwersji na kapitał zakładowy spółki) oraz (iii) roszczeń zwrotnych z tytułu wypłat z gwarancji wystawionych przez banki będące stroną umowy, których płatność została odroczona przez wierzycieli do dnia 29 listopada 2013 roku na mocy aneksu". Najistotniejszym skutkiem wystąpienia tego przypadku naruszenia umowy jest możliwość wypowiedzenia umowy przez każdego wierzyciela.

W połowie października Polimex-Mostostal podpisał z Pekao SA., PKO BP, Bankiem Ochrony Środowiska, BZ WBK i Bankiem Millennium oraz obligatariuszami posiadającymi wierzytelności z tytułu obligacji o łącznej wartości nominalnej ok. 144 mln zł wstępne, wiążące porozumienie określające warunki drugiego etapu restrukturyzacji finansowej spółki, w tym w sprawie zmian do Umowy ZOZF niezbędnych do wdrożenia drugiego etapu restrukturyzacji.

Reklama

Polimex-Mostostal to czołowa grupa budowlana na polskim rynku. W 2012 r. przychody spółki wyniosły 4,1 mld zł.