Rząd przyjął zmiany zasad finansowania nauki oraz programów badawczych. Rozwiązania opracowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakładają między innymi większe wsparcie dla najlepszych jednostek naukowych.

Nowe rozwiązania mają na celu bardziej efektywne wydawanie środków na infrastrukturę badawczą oraz na upowszechnianie nauki.

Projekt nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki ma dopełnić reformę nauki z 2010 roku. Celem reformy jest mobilizacja uczelni do większej aktywności badawczej, zwłaszcza w przedsięwzięciach międzynarodowych w ramach Unii Europejskiej.

W ostatnich latach zainwestowano ponad 26,3 miliardów złotych w infrastrukturę laboratoryjną i dydaktyczną. Nowe przepisy mają sprzyjać efektywniejszemu wykorzystaniu tych inwestycji, zwłaszcza w dużych, międzynarodowych projektach.

Reklama

>>> Dofinansowanie badań: Blisko miliard złotych na innowacje

Ekspert: Nauka wymaga wsparcia sektora prywatnego

Specjalista w dziedzinie systemów edukacji, doktor Krzysztof Głuc z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu uważa, że nauka potrzebuje większego wsparcia sektora prywatnego.

Jest on zdania, że trzeba zachęcić przedsiębiorców do ściślejszej współpracy z ośrodkami badawczymi. Jego zdaniem pieniądze z sektora prywatnego pozwoliłyby na lepsze efekty prowadzonych badań i na osiągnięcie stabilizacji finansowej, jak to jest w przypadku ośrodków amerykańskich.

Krzysztof Głuc dodaje, że ukierunkowało by to też badania na bardziej praktyczne zastosowanie w gospodarce.