Prognozy 13 ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wahały się od 5,7 proc. do 8,4 proc. wzrostu, przy średniej na poziomie 6,96 proc. (wobec 3,8 proc. r/r miesiąc wcześniej).

W całym 2013 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. wobec wzrostu o 5,6 proc. w 2012 r., podał też GUS.

Najszybszy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu rok do roku) w grudniu ub.r. odnotowano w dziale "pojazdy samochodowe motocykle, części" - o 28,8 proc. oraz "meble, RTV, AGD" - o 10,6 proc., wynika z komunikatu.

Wzrost odnotowano także w kategoriach: "włókno, odzież, obuwie" - o 8,5 proc., "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" - o 7,1 proc., "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 6,9 proc., "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 5,2 proc., "pozostałe" - 4,3 proc. oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" - o 3,0 proc.

Reklama

Z kolei spadek odnotowano jedynie w dziale "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 5,0 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem w grudniu 2013 r., podał GUS. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 10,9 proc.

W listopadzie ub.r. odnotowano spadek o 2,7 proc. w ujęciu rocznym po wzroście o 3,2 proc. w październiku i o 9,9 proc. we wrześniu.

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

>>> Specjalizujemy się w produktach tańszych i niższej jakości niż gospodarka niemiecka, bo taka jest nasza rola w łańcuchu dostaw międzynarodowych korporacji. Dzięki temu nasz eksport nie załamał się w czasie kryzysu w Europie, ale granice wzrostu jego wartości są ograniczone – mówią Wojciech Mroczek i Marcin Grela, eksperci Instytutu Ekonomicznego NBP.