PGE wydała już polecenie rozpoczęcia prac. Podczas posiedzenia sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych w ubiegły piątek władze firmy zapowiedziały, że inwestorzy powinni je dziś otrzymać.

W tym roku spółka na inwestycję tę ma przeznaczyć 700 milionów złotych. Całość ma kosztować blisko 11,6 mld złotych brutto.

Najwięcej wydatków zostanie poniesionych w przyszłym roku - blisko 4 miliardy złotych. W kolejnych latach wydatki będą się zmniejszać.

>>> Czytaj też: Polimex-Mostostal wpadł w schizofreniczny układ drogowo-energetyczny

Reklama

Według planów mają powstać dwa nowe bloki energetyczne na węgiel kamienny - pierwszy ma być oddany do użytku w czwartym kwartale 2018 roku, drugi w pierwszym 2019 roku. Oba mają mieć moc 1800 megawatów. Przy rozbudowie będzie pracować około 2 tysięcy osób.

PGE dzięki tej inwestycji chce być narodowym liderem. Spółka zapewnia, że będzie to jeden z najbardziej efektywnych obiektów tego typu w Polsce.

Dla mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki, na terenie której będą budowane nowe bloki energetyczne, oznacza to zyski - powiedział Radiu Opole wójt Henryk Wróbel.

Będą mogli na przykład wynajmować mieszkania dla robotników w czasie budowy, a przedsiębiorcy zarobią na świadczeniu usług. Po zakończeniu budowy gmina będzie mogła liczyć też na wpływy z podatku od nieruchomości.

Rozbudowa Opola II, jeszcze na wiosnę ubiegłego roku stała pod znakiem zapytania - PGE uznała inwestycję za nieopłacalną i chciała się wycofać z tej inwestycji.

O tym, że jednak dojdzie do rozbudowy, poinformował w czerwcu premier Donald Tusk. Argumentował między innymi, że jest to inwestycja bardzo ważna dla podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Za rozbudową opowiadała się też miejscowa ludność i związki zawodowe.

>>> Polecamy: Polska chce być eksporterem energii. Oto szczegóły Planu Energetyki Jądrowej