Mimo zapewnień Vítora Constancio, wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego, o braku konkretnych ustaleń w sprawie wprowadzenia programu luzowania ilościowego, wiele wskazuje na to, że europejscy politycy coraz poważniej biorą pod uwagę możliwość dodatkowego stymulowania zagrożonej deflacją gospodarki. Jak wynika z informacji opublikowanych w piątek przez Frankfurter Allgemeine Zeitung, EBC zdążył przeprowadzić symulację skutków ekonomicznych dodruku „pustego pieniądza”, z której wynika, że zakup aktywów o wartości 1 bln euro, mógłby przyczynić się do podniesienia inflacji nawet o 0.8% punktów procentowych.

Popołudniu, uwagę inwestorów przyciągnęły natomiast wiadomości docierające zza Oceanu, gdzie opublikowane informacje obrazujące aktualną sytuacje na tamtejszym rynku pracy – w marcu stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych utrzymała się na niezmienionym poziomie 6.7%, natomiast zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wyniosło 192K.

Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, początek tygodnia zostanie zdominowany przez kolejne informacje napływające z banków centralnych. W ciągu dnia wystąpi m.in. Yves Mersch, członek zarządu ECB oraz James Bullard, szef Fed z St. Louis.