"Zgodnie z podpisaną dzisiaj umową, Enea Wytwarzanie obejmie 85 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białymstoku. Spółka, która jest właścicielem głównego producenta ciepła dla miasta, Elektrociepłowni Białystok, przejmie w ten sposób odpowiedzialność także za jego dostarczanie mieszkańcom miasta. Na transakcję musi się jeszcze zgodzić UOKiK" - czytamy w komunikacie.

Enea podkreśla, że nabycie MPEC Białymstok pozwoli na optymalizację produkcji ciepła dzięki jej korzystniejszym podziale pomiędzy mniej efektywnymi źródłami Ciepłowni Zachód, a nowoczesnymi, ekologicznymi, spalającymi biomasę blokami kogeneracyjnymi (produkującymi ciepło i prąd w jednym procesie) w Elektrociepłowni Białystok.

Białystok jest jedynym miastem na Podlasiu, w którym wytwórca i dystrybutor ciepła funkcjonują osobno.

"Połączenie sił z siecią ciepłowniczą oznacza także wyraźny wzrost wartości samej Elektrociepłowni. Szacujemy, że będziemy tam produkować od 20% do 25% więcej prądu i ciepła, uzyskamy też o około jedną czwartą więcej czerwonych certyfikatów. Przy tym zmniejszymy koszty i będziemy mogli w sposób efektywniejszy wykorzystywać wiedzę, doświadczenie i umiejętności pracowników obu firm. Z naszego punktu widzenia to bardzo ważne, bo konkretne i policzalne, dodatkowe korzyści" - powiedział prezes Enea Wytwarzanie Krzysztof Sadowski, cytowany w komunikacie.

Reklama

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku powstało w sierpniu 1992 roku jako jednoosobowa spółka Gminy Białystok. Dostarcza białostoczanom energię cieplną, zakupioną w większości od niebędącej własnością miasta Elektrociepłowni Białystok.

Enea Wytwarzanie podkreśla, że ma doświadczenie w produkcji i dystrybucji ciepła zdobyte przez lata w Pile, Kozienicach i Białymstoku. Od 2008 roku spółka jest współwłaścicielem, a od 2011 faktycznym właścicielem Elektrociepłowni Białystok. Zakład ten jest centrum kompetencyjnym kogeneracji dla całego obszaru wytwarzania Enea.

W obrębie Grupy Kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). W 2013 r. spółka odnotowała ok. 9,15 mld zł skonsolidowanych przychodów.