Szesnastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w maju na 4,1-7,9 proc. przy średniej w wysokości 6,36 proc. wzrostu (wobec wzrostu o 5,4 proc. rok do roku w kwietniu br.).

- Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,5 proc. niższym w porównaniu z kwietniem bieżącego roku- głosi komunikat.

Narastająco w styczniu-maju br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 4,7 proc. w ujęciu rocznym.

Produkcja przedsiębiorstw budowlanych

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych zwiększyła się w maju br. o 10,0 proc. rok do roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny w komunikacie. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 14,0 proc.

Reklama

Według ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews, produkcja budowlana w ostatnim miesiącu odnotowała wzrost o 12,58 proc. (prognozy: 8,3-15,1 proc.) wobec wzrostu o 12,2 proc. rok do roku w kwietniu.

- Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 8,3 proc. wyższym niż w maju ub. roku i o 3,9 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br. - głosi komunikat.

Narastająco w styczniu-maju br. produkcja budowlana zwiększyła się o 11,3 proc. w ujęciu rocznym.

>>> Polecamy: Wzrost kosztów pracy w Polsce czwartym najszybszym w UE

Ceny PPI

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w maju br. o 1,0 proc. w ujęciu rocznym, podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie. W ujęciu miesięcznym spadły o 0,2 proc.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się, że deflacja cen producentów w ostatnim miesiącu wyniosła 0,4-0,9 proc. w ujęciu rocznym, przy średniej na poziomie 0,69 proc. w ujęciu rocznym (wobec minus 0,7 proc. rok do roku w kwietniu).

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w maju 2014 r. ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu, a w porównaniu z majem ub. roku spadły o 1,4 proc.

>>> Czytaj także: Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 6,4 proc.

Produkcja sprzedana w poszczególnych działach

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w maju 2014 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Ogółem produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w poprzednim miesiącu o 4,4 proc. rok do roku (wobec oczekiwanego wzrostu średnio o 6,4 proc.). Produkcja przedsiębiorstw budowlanych wzrosła o 10,0 proc. w ujęciu rocznym (oczekiwano wzrostu średnio o 12,6 proc.).

- W stosunku do maja ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 7 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli – o 18,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,7 proc., maszyn i urządzeń – o 13,2 proc., metali – o 12,2 proc., wyrobów z metali – o 11,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 11,6 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 9,1 proc. - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku wystąpił m.in. w: wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,3 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 8,1 proc., napojów – o 7,3 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,2 proc., podał też GUS.

Gorzej od oczekiwań

Ekonomistka BZ WBK Agnieszka Decewicz powiedziała IAR, że opublikowane dane mogą obudzić wśród inwestorów obawy, czy utrzyma się tempo ożywienia gospodarczego obserwowane w pierwszym kwartale, czy nastąpi spowolnienie.

Ekonomistka wyjaśnia, że za słabsze informacje odpowiada między innymi pogorszenie sytuacji w górnictwie, ale także niższa produkcja energii.

Tempo rozwoju gospodarczego może osłabnąć - uważa ekonomistka Monika Kurtek. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że dzisiejsze dane to zapowiedź zmniejszenia dynamiki wzrostu gospodarczego. Wzrost PKB w pierwszym kwartale wyniósł 3,4 procent rok do roku, natomiast w kolejnych kwartałach skala przyspieszania gospodarki będzie już mniej dynamiczna - ocenia ekspert.

Monika Kurtek wskazuje, że słabsze od oczekiwań było między innymi przetwórstwo. Według niej może to wynikać z embarga na polską wieprzowinę do krajów Europy Wschodniej i Azji. Ekonomistka podkreśla, że nieco słabsze dane o produkcji przemysłowej to jeszcze nie dramat, ale ich wpływ na wskaźniki wzrostu gospodarczego będą zauważalne.

>>> Polecamy: Inflacja konsumencka CPI w USA wyniosła w maju 0,4 proc.