Polska zajmuje 13. miejsce na świecie i 5. w Europie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej i jest jedynym krajem z Europy Centralnej i Wschodniej z tak wysoką pozycją. Trzy pierwsze miejsca w rankingu zajmują kolejno: Chiny, USA i Indonezja. Na 4. Pozycji plasują się Indie. Ranking został opracowany na podstawie danych zebranych wśród szefów największych światowych korporacji.

Zainteresowanie zagranicznych inwestorów Polską nie słabnie. Wartość zamkniętych w pierwszym półroczu tego roku projektów jest dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku – mówi Monika Piątkowska, członek zarządu PAIiIZ.

Czytaj też: Francja i Niemcy ciągną strefę euro w dół. Reszta radzi sobie dobrze

Według danych NBP w całym ubiegłym roku z Polski odpłynęło 6 mld dol. bieżących inwestycji zagranicznych, wliczając w to nie tylko bezpośrednio zainwestowany kapitał, ale także fuzje i przejęcia.

Reklama

– Jednak dane NBP obejmują również inwestycje finansowe, które zostały wycofane z Polski. Gdybyśmy uwzględnili napływ do Polski jedynie inwestycji produkcyjnych, to możemy je oszacować na 7 mld dol. – mówi prof. Zbigniew Zimny, ekspert UNCTAD. Dodaje, że Polska przyciąga inwestorów przede wszystkim z branży usług dla biznesu i motoryzacyjnej. To właśnie one mają być wiodące także w tym roku, dlatego spodziewa się, że napływ inwestycji produkcyjnych będzie zdecydowanie wyższy niż w ubiegłym roku.

Optymistyczne wnioski na temat postrzegania Polski przez inwestorów płyną także z badań Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej AHK Polska. Nasz kraj zdeklasował atrakcyjnością wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Tuż za nami są Czechy i Słowacja. Czytaj więcej na ten temat tutaj.

ikona lupy />
Zasób BIZ w wybranych krajach Europy w 2013 r., w mld dol., źródło: UNCTAD / Media
ikona lupy />
Największe inwestujące kraje świata, 2012-2013, źródło: UNCTAD / Media